Suriye'den ABD'ye kınama: Yalan söylüyorsunuz, işgale son verilecek

Suriye'den ABD'ye kınama: Yalan söylüyorsunuz, işgale son verilecek
Yayınlanma:
A+ A-
Suriye Dışişleri Bakanlığı, İran bağlantılı olduğu belirtilen hedeflere hava saldırısı düzenleyen ABD'yi kınadı. Açıklamada, "Suriye'deki Amerikan işgaline son verileceği" belirtildi.

Artı Gerçek - ABD'nin Suriye'de İran'a ait olduğunu öne sürdüğü hedeflere peş peşe hava saldırıları düzenlemesinden ardından Şam yönetiminden kınama geldi. Suriye Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Washington'ın hedef alınan noktalara dair yalan söylediği belirtilirken, "Topraklarımızdaki Amerikan işgaline son verilecek" denildi.

Açıklamada ABD'nin saldırıları 'terör' olarak nitelenirken, Washington "Suriye'nin servetini çalmakla" suçlandı.

NE OLMUŞTU?

Suriye'de ABD ile İran arasında yaşanan gerilim perşembe günü tırmanmıştı. ABD'den yapılan açıklamada, perşembe günü Haseke'deki koalisyon üssüne insansız hava araçları ile saldırı düzenlendiği ve bir ABD'li sözleşmeli personelin öldüğü, beş kişinin yaralandığı belirtilmişti. Bu saldırının İran kaynaklı olduğunu savunan ABD, misilleme olarak Suriye'nin doğusundaki Deyr ez Zor vilayetinde İran Devrim Muhafızları bağlantılı hedeflere hava saldırıları düzenledi.

Bu saldırılarda üçü asker ve 11'i Suriyeli olmak üzere 19 kişinin öldürüldüğü belirtilirken, sonrasında misilleme olarak ABD'nin Deyr ez Zor'daki bir üssü daha hedef alınmıştı.

İRAN'DAN BIDEN'A: ŞAM'IN TALEBİYLE KURULAN ÜSLER, ANINDA YANIT VERİRİZ

ABD Başkanı Joe Biden, Suriye'de İran'la gerilimin tırmanmasının ardından "askerlerini İran karşısında güç kullanarak koruyacaklarını" söylemişti. İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Sözcüsü Keyvan Hüsrevi ise "Suriye hükümetinin talebi üzerine terör ve IŞİD'le mücadele etmek için kurulmuş üslere saldırmak için uydurulan her tür bahaneye anında yanıt verilecek" açıklaması yapmıştı. İran Dışişleri Bakanlığı da ABD'yi kınamıştı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar