Suudi Arabistan'a silah satışını yasaklamayı öngören yasa tasarılarına Trump vetosu

Suudi Arabistan'a silah satışını yasaklamayı öngören yasa tasarılarına Trump vetosu
Yayınlanma:
Güncelleme: 15 Kasım 2019 13:48
A+ A-
Trump, göreve geldiğinden beri üç kez veto yetkisini kullandı.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump, Yemen savaşına katıldıkları gerekçesiyle Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'ne silah satışını yasaklamayı öngören üç yasa tasarısını veto etti.

Amerikan Kongresi'nin iki kanadının da kabul ettiği yasa tasarıları, ABD'nin savunma şirketi Raytheon şirketi aracılığıyla Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'ne 8,1 milyar dolar değerinde silah satışını yasaklamayı içeriyordu.

BBC Türkçe'deki habere göre, Trump, yasa tasarılarını "ABD'nin küresel rekabet gücünü zayıflatacağı ve müttefikleri ile önemli ilişkilerine zarar vereceği" gerekçesiyle veto ettiğini açıkladı.

Kongre üyeleri, bu silahların Yemen'deki savaşı körüklemek amacıyla kullanılmasından endişe ediyor.

Yasa tasarılarını destekleyenler Suudi Arabistan'ın hem Yemen savaşındaki rolünü hem de gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetindeki rolünü kınadıklarını açıkladılar.

ÜÇ KEZ KULLANDI

Senato'daki Cumhuriyetçi Parti'nin lideri Mitch McConnell, Senato'nun Trump'ın vetosunu hükümsüz bırakıp bırakmamak konusunda 2 Ağustos'ta bir oylama gerçekleştireceğini söyledi.

Bunun gerçekleşmesi için Senato'nun üçte iki çoğunluğunun bu yönde oy kullanması gerekiyor; ancak analistlere göre bu pek mümkün değil.

Mayıs ayında Trump, Kongre üyelerini atlatmak için ulusal güvenlik ilan ederek silah satışının önünü açmıştı.

Trump yönetimi bunun sebebi olarak İran'ın ulusal güvenliklerine teşkil ettiği tehlikeyi göstermişti.

Ancak özellikle Senato'daki Cumhuriyetçiler, yasa koyucuların onayını almadan silah satışına gidilmesi yönteminin yasal olmadığını; silah satışına karşı çıkma hakları olduğunu söylemişti.

Trump, göreve geldiğinden beri üç kez veto yetkisini kullandı. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar