Suudi Arabistan’dan Katar’a S-400 tehdidi

Suudi Arabistan’dan Katar’a S-400 tehdidi
Rusya'nın Katar'a yapacağı olası S-400 füze savunma sistemleri satışını engellemek için Suudi Arabistan'ın askeri güç kullanabileceği ileri sürüldü

Suudi Arabistan'ın ardından Katar'ın da Rusya'da S-400 füze sistemi almaya hazırlanması, halen Katar'a ambargo uygulayan Riyad'ı rahatsız etti. 

Fransa'da yayınlanan Le Monde' gazetesinin haberine göre Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'a bir mektup yazarak, Katar'a S-400 satışını engelleme konusunda yardım istedi ve aksi takdirde sert tedbirler alabileceği uyarısında bulundu. Bir Fransız kaynak aracılığıyla mektuba ulaşan gazete, Kral Selman'ın Moskova ve Doha arasındaki görüşmelerden derin endişe duyduğunu, Katar'a S-400 satışının Suudi Arabistan hava sahası için tehdit oluşturabileceğini savunduğunu aktardı.

"GEREKİRSE ASKERİ EYLEM SÖZ KONUSU OLABİLİR"

Habere göre Kral Selman, satışın gerçekleşmesi halinde, Riyad'ın söz konusu savunma sistemini imha etmek için askeri eylemler de dahil gereken tüm önlemleri almaya hazır olduğu konusunda da uyarıda bulundu. Kral Selman, mektubun sonunda Macron'dan satışı engellemek ve bölgede istikrarı korumak için yardımcı olmasını talep etti.

Mektubun içeriği konusunda ne Fransız Dışişleri Bakanlığı'ndan ne de Suudi yetkililerden henüz bir yorum yapılmadı.

Ocak ayında Katar hükümetinin, S-400 füze savunma sistemleri almak için Rusya'yla görüşme halinde olduğu basına yansımıştı.(DIŞ HABERLER SERVİSİ) 

 

 

Öne Çıkanlar