Dünya Kupası'nda kriz bitmiyor: Suudi Arabistan ile Katar arasında yayıncı kuruluş gerginliği

Dünya Kupası'nda kriz bitmiyor: Suudi Arabistan ile Katar arasında yayıncı kuruluş gerginliği
Yayınlanma:
A+ A-
Suudi Arabistan, 2022 FIFA Dünya Kupası'ndaki maçların yayın hakkını elinde bulunduran Katarlı Tod TV'ye yayın yasağı getirdi. Yasağın sebebine ilişkin henüz bir açıklama yapılmadı.

Artı Gerçek - 2022 FIFA Dünya Kupası'na ev sahipliği yapan Katar ile komşusu Suudi Arabistan arasında maçların yayınlanmasıyla ilgili gerginlik yaşanıyor. Ortadoğu'da maçların yayın haklarına sahip olan BeIN Sports tarafından Suudi Arabistan'da kurulan Tod TV izleyicilerinin, turnuvanın geçen hafta oynanan açılış maçına bir saat kala yayınları kesilince kriz gün yüzüne çıktı.

NEDEN YASAKLANDIĞI HÂLÂ BELİRSİZ

Katar ile Suudi Arabistan arasındaki ilişkilerin yumuşamasına, Suudi Arabistan veliaht prensi Muhammed Bin Selman'ın Dünya Kupası açılış töreninde FIFA Başkanı Gianni Infantino'nun yanında boy göstermesine rağmen Riyad'ın neden böyle bir karar verdiği hâlâ belirsizliğini koruyor. Suudi yetkililerden henüz bir açıklama gelmedi.

BeIN Medya yetkilileri, maç yayınlarının tekrar başlaması için FIFA ve Suudi Arabistan Spor Bakanı nezdinde lobi yapsa da değişen bir şey olmadı. Yasak kararıyla ilgili İngiliz ve ABD hükümetlerini bile devreye sokmaya çalışan şirket, henüz başarılı bir sonuç alabilmiş değil.

TOD TV: YASAĞIN SEBEBİNE İLİŞKİN BİLGİMİZ YOK

Tod TV, izleyicilerine yaptığı açıklamada "kontrolümüz dışındaki sebeplerden ötürü Suudi Arabistan Krallığı'nda yaşanan bir kesinti sebebiyle sizlere hizmet veremiyoruz. FIFA'nın resmi ortağı olan şirketimizin internet sitesinden neden yayın yapılamadığına ilişkin bilgi edinir edinmez sizlerle paylaşacağız" ifadelerini kullandı.

İKİ ÜLKE İLİŞKİLERİ İNİŞLİ ÇIKIŞLI BİR SEYİR İZLİYOR

Suudi Arabistan veliaht prensi Muhammed bin Selman'ın, iki yıl önce Katar'a karşı bölgesel bir boykota öncülük eden isim olarak Dünya Kupası'nda boy göstermesi pek beklenmiyordu. BeIn's Sports'un milyarlarca dolarlık içeriklerini çalan Suudi Arabistan destekli bir hacker grubunun hatırası da hâlâ canlı.

Öte yandan, Suudi Arabistan maç yasağına rağmen BeIn Sports'a ortak olmayı düşündüğü de belirtiliyor. Şirketle imzalanan 130 milyon dolarlık pazarlama anlaşması da bunun bir göstergesi niteliğinde. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar