Syriza bölünüyor: Partinin 'solu', Trump benzetmesiyle ayrıldı

Syriza bölünüyor: Partinin 'solu', Trump benzetmesiyle ayrıldı
Yayınlanma:
A+ A-
Yunanistan'daki son seçimlerde ağır yenilgi alan ana muhalefet partisi Syriza'da, yeni lider Kasselakis de bölünme getirdi. Eski maliye bakanı Tsakalotos'un liderliğindeki 'Şemsiye' grubu, Kasselakis'i sağ eğilimli popülizmle suçlayarak partiden ayrıldı.

Artı Gerçek - Komşu Yunanistan'da ana muhalefetteki Syriza' "sol kanadı", partinin yeni lideri Stefanos Kasselakis'i "Trumpvari uygulamaları ve sağ eğilimli popülizm" ile suçlayarak ayrılık kararı aldı. 2015-2019'daki iktidar döneminde Syriza hükümetinin maliye bakanlığını yapan Euclid Tsakalotos'un liderliğindeki 'Şemsiye' grubu, yakın zamanda seçilen Kasselakis'i bir tür "sağcı popülizm" uğruna partinin temel ideolojisini terk etmekle suçladı.

Şemsiye grubunun gelecek planlarını net değil ama yeni bir sol siyasi parti kurmaları bekleniyor. Ayrıca Syriza'nın gençlik kanadının çoğunun desteğine sahipler.

SEÇİMDEKİ HEZİMET KARGAŞA GETİRDİ

Syriza, mayıs ve haziran aylarındaki son seçimlerde muhafazakâr Yeni Demokrasi karşısında aldığı ağır yenilgiden bu yana kargaşa içinde. 2019'dan beri muhalefette olan parti, bu seçimlerde yeniden iktidara gelmeyi umuyordu. Ancak Yeni Demokrasi yüzde 40,6 oranında oy almayı başarırken, Syriza'nın oranı yüzde 17,8'de kaldı. Bu hezimet, partinin uzun süredir lideri olan eski başbakan Alexis Çipras'ın da istifasını getirdi.

MERKEZ KOMİTESİ TOPLANTISINDA 'UTANÇ' SLOGANLARI

Son kriz de, parti içinde uzun süredir eleştirilen yeni lider Kasselakis'in, Şemsiye grubunun tamamı eski bakan olan ve önde gelen üç üyesini ihraç etmek istemesiyle patlak verdi. Parti organlarıyla istediğini yapamayacağı netleşen Kasselakis, konuyu parti üyeleri arasında referanduma sunacağını söyledi. Bu öneri, müttefikleri arasında bile tepkiyle karşılandı. Partinin merkez komitesinin cumartesi günü düzenlediği oturumda Kasselakis'in çatışmacı konuşması sık sık yuhalandı ve "Utanç!" sloganları atıldı. Şemsiye oluşumunun yanı sıra Kasselakis'in liderlik seçimlerindeki ana rakibi Effie Achtsioglou'nun destekçileri, oturum bitmeden salondan ayrıldı.

KASSELAKİS KİMDİR?

Kasselakis, Syriza'nın genel seçim yenilgisinin ardından yapılan liderlik seçimini kazanmış olsa da, aday olmadan önce partiyle hiçbir bağlantısı bulunmaması nedeniyle parti içinde tepki çekmişti. Syriza'nın yeni lideri, sosyal medyadaki varlığı ve "karizması" ile dikkat çekiyordu. Ancak geçmişte ABD'de oturmuş eski bir Goldman Sachs çalışanı ve gemi sahibi olması, ideolojisinin genel olarak belirsiz bulunması gibi sebeplerle eleştiriliyordu. Syriza içinde bazı isimler Kasselakis'i, ABD'nin eski başkanı Donald Trump ve İtalya'daki popülist Beş Yıldızlı partinin kurucusu komedyen Beppe Grillo'ya benzetmişti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar