Tacikistan'dan Türkiye'ye vize misillemesi: Muafiyet kaldırıldı

Tacikistan'dan Türkiye'ye vize misillemesi: Muafiyet kaldırıldı
Moskova'daki IŞİD saldırılarının zanlılarının Türkiye'yi de ziyaret etmiş Tacikistan vatandaşları olduğunun anlaşılması sonrasında Ankara-Duşanbe hattındaki vizesiz rejim tamamen son buldu. Tacikistan da Türkiye vatandaşlarına vizesiz girişi kaldırdı.

Artı Gerçek - Tacikistan, Türkiye'nin nisan ayı başında aldığı e-vize kararına karşı Türk vatandaşlarına uyguladığı vizesiz rejime son verdi Tacikistan Dışişleri Bakanlığı, mütekabiliyet esasına dayalı olarak umuma mahsus pasaport sahibi Türkiye vatandaşlarına yönelik vizesiz rejim uygulamasını iptal etti. Bu kararla Türkiye pasaportuna sahip vatandaşlar Tacikistan'a vize almadan giremeyecek.

euronew Türkçe'nin Tacikistan resmi haber ajanı Khovar'dan aktardığına göre, Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada "Tacikistan Hükümeti'nin 28 Mart 2024 tarihli ve 190 sayılı Kararnamesine istinaden, mütekabiliyet esasına dayalı olarak, 20 Nisan 2024 tarihinden itibaren Türkiye'nin umuma mahsus yabancı pasaport sahiplerine vize rejimi uygulanacaktır" denildi.

Türkiye vatandaşları, vize için Tacikistan Cumhuriyeti'nin yurtdışındaki büyükelçilik ve konsolosluklarına başvurmak zorunda kalacak. Tacik vatandaşları 2018 yılından bu yana Türkiye'yi 90 güne kadar vizesiz seyahat edebiliyordu. Türkiye'nin de 20 Nisan'dan itibaren vize uygulamasına geçileceğini duyurmasıyla bu kapı kapanmış oluyor.

Türkiye'nin Tacik vatandaşları için vizesiz rejim uygulamasını iptal etmesi, Mart ayında Moskova'da 140'ı aşkın kişinin öldüğü silahlı saldırıdan sonra geldi. Söz konusu Cumhurbaşkanlığı kararı 5 Nisan tarihli Resmi Gazete'de yayımlanmıştı.

TÜRKİYE ÜZERİNDEN 10 ÜLKEYE E-VİZE ZORUNLULUĞU DA GETİRİLMİŞTİ

Nisan ayı başında İstanbul Havalimanı'nı kullanarak Meksika, Panama, Kolombiya ve Venezuela'ya transit seyahat edecek 10 ülkenin vatandaşlarına, elektronik havalimanı transit vizesi şartı getirilmişti.

Son dönemde Türkiye üzerinden transit hava yolu imkanlarını kullanarak çeşitli Orta ve Latin Amerika ülkeleri üzerinden Kuzey Amerika'ya yönelen düzensiz göçmen sayısında tespit edilen artış nedeniyle denetimler sıklaştırıldı.

Havalimanı transit vizesi Avrupa Birliği (AB) katılım müzakerelerinde 24. Adalet, Özgürlük ve Güvenlik Faslı kapsamında ele alınırken AB ile Vize Serbestisi Diyaloğu kapsamındaki kriterlerden birini de teşkil ediyor.

Bu bağlamda 15 Nisan'dan itibaren İstanbul Havalimanı'nı kullanarak Meksika, Panama, Kolombiya ve Venezuela'ya transit seyahat edecek Hindistan, Afganistan, Nepal, Burkina Faso, Gine, Çad, Somali, Kamerun, Moritanya ve Yemen vatandaşlarının elektronik havalimanı transit vizesi almaları mecburi oldu. (Kaynak)

Öne Çıkanlar