Taliban, kadınların üniversiteye gitmesini yasakladı

Taliban, kadınların üniversiteye gitmesini yasakladı
Afganistan'da yönetimi ele geçiren Taliban, kadınlara yönelik sert yasaklarına bir yenisini daha ekledi. Taliban yönetimi bu kez de üniversitelerin kadınlara kapatıldığını duyurdu.

Artı Gerçek- Geçen yıl ağustos ayında Afganistan'da yönetimi zorla ele geçiren şeriatçı Taliban yönetimi kadınlara yönelik getirdiği yasaklarına bir yenisini daha ekledi.

Halihazırda kadınların ortaokul ve lise öğrenimi almasını, çok sayıda iş kolunda çalışmasını, yanlarında bir erkek olmadan seyahat etmelerini ve burka giymeden kamusal alana çıkmasını yasaklayan Taliban bu kez kadınların kadınların üniversiteye gitmesini yasakladı.

Yüksek Öğrenim Bakanı Neda Mohammad Nadeem tarafından imzalanan tüm devlet ve özel üniversitelere gönderilen bir mektupta, kadınların eğitiminin bir sonraki duyuruya kadar askıya alınması emri verildi.

Afganistan'da halihazırda orta öğretimden dışlanmış olan kadınların, örgün eğitime erişimi alınan kararla birlikte kısıtlandı.

Afganistan Yüksek Öğretim Bakanlığı Sözcüsü Hafiz Zeiyaullah Hashimi, kararı sosyal medya hesabından duyurdu. Afganistan’daki tüm devlet ve özel üniversitelere hitaben yayınlanan kararda, “Bakanlar Kurulu kararına istinaden kızların eğitimi ikinci emre kadar durdurulmuştur, bir an önce Bakanlığa emrin uygulanmasına dahil güvence veriniz” ifadeleri yer aldı.

Taliban'ın Afganistan'da yönetimi ele geçirdiği Ağustos 2021'den bu yana birçok lise de kapılarını kız öğrencilere kapatmıştı.

Üç ay önce üniversite sınavına giren binlerce kadın öğrenci için veterinerlik, mühendislik, ekonomi, tarım ve gazetecilik bölümleri kısıtlanmıştı.

Kadın öğrencilere yalnızca kadın öğretmenlerin ders verebildiği üniversitelerde, kadın ve erkek öğrencilerin bulunduğu alanlar katı kurallarla ayrılıyordu. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar