Trump davasının görüldüğü mahkeme önünde kendini ateşe veren kişi öldü

Trump davasının görüldüğü mahkeme önünde kendini ateşe veren kişi öldü
ABD'nin en kutuplaştırıcı liderlerinden olup komplo teorileriyle birlikte anılan Trump'ın 'kasımdaki başkanlık seçimlerinde yarışmasını engelleme çabası' olarak görülen davalardan birine bakan mahkeme önünde kendini yakan kişi öldü.

Artı Gerçek - ABD'de kasımdaki seçimlerde Cumhuriyetçi Parti'nin adayı olarak yarışacak önceki Başkan Donald Trump hakkında 'porno yıldızına sus parası' davasının görüldüğü New York, Manhattan'daki mahkeme önünde kendini ateşe veren kişi öldü.

Dün Trump'ın davası için jüri seçimi tamamlanırken, mahkeme önünde bir erkek, polisin "komplo teorisi" içerdiğini söylediği broşürleri havaya fırlatmasının ardından üzerine yanıcı sıvı dökerek kendini ateşe verdi.

Hastanenin yanık merkezine kaldırılan 37 yaşındaki Maxwell Azzarello'nun vücudundaki ağır yanıklar nedeniyle hayatını kaybettiği açıklandı. Ailesine haber vermeden Florida'dan New York'a gittiği öğrenilen Azzarello'nun New York'ta herhangi bir sabıka kaydı yok.

TRUMP MAHKEMEDEYDİ

Dün jüri seçimine katılmak için mahkemede olan Trump, olay sırasında binadan ayrılırken, mahkeme güvenliğinin ihlal edilmediği belirtildi.

Azzarello'nun kendini yakmadan önce "Trump ile Biden birlikte hareket ediyor, bize faşist darbe düzenlemek üzereler" yazılı bir dövizi havaya kaldırıp herkesin göreceği şekilde tuttuğu görüntülendi.

'ŞEYTANİ MİLYARDERLER'

New York Emniyet Müdürü Jeffrey Maddrey, Azzarello'nun olaydan önce parkta "ortalıkta dolaşırken" görüldüğünü söyledi. Maddrey, Azzarello'nun yanındaki broşürlerin "propagandaya dayalı" ve "komplo teorisi" ile ilgili olduğunu dile getirdi.

Olay yerinde delil toplayan ve görgü tanıklarının ifadesini alan polise göre Azzarello kendisini ateşe vermeden önce hiçbir şey söylemedi.

Reuters'e konuşan bir görgü tanığı, görebildiği kadarıyla Azzarello'nun fırlattığı broşürlerin "şeytani milyarderlere" göndermeler içerdiğini, ama Trump'tan söz etmediğini aktardı.

'KIYAMET BENZERİ FAŞİST DARBE' UYARISI

Max Azzarello adına yayımlanan bir çevrimiçi manifestoda, kendini yakacağı için arkadaşları, görgü tanıkları ve ilk müdahale ekibinden özür dileyen ifadeler yer aldı. "Kıyamet benzeri faşist darbe" konusunda uyarıda bulunan manifestoda, kripto para birimleri ve ABD'li siyasetçilerin eleştirildiği, ancak özel olarak Trump'ın öne çıkarılmadığı belirtildi. (BBC, Reuters, Dış Haberler)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar