Trump - Erdoğan - Sarraf hattı mı kuruluyor?

Trump - Erdoğan - Sarraf hattı mı kuruluyor?
New York Times gazetesi, Trump destekçisi Newyork’un eski belediye başkanı Giuliani ile eski adalet bakanlarından Mukasey’in Rıza Sarraf’ın avukatlar...

New York Times gazetesi, Trump destekçisi Newyork’un eski belediye başkanı Giuliani ile eski adalet bakanlarından Mukasey’in Rıza Sarraf’ın avukatlar ordusuna katıldığını yazdı. Haberde, bu iki ismin Türkiye’ye gelip Erdoğan’la görüştükleri bilgisi de var.

Haber Merkezi – AKP'li bakanların karıştığı ve Erdoğan ailesine uzanan 17 Aralık yolsuzluk operasyonlarının kilit ismi, İran kökenli ve Türkiye Cumhuriyeti pasaportlu Rıza Sarraf (İran pasaportunda Reza Zerrab) avukatlar ordusuna kattığı iki yeni isim soruşturmayı hem ABD hem de Türkiye gündemine yeniden getirdi.

Erdoğan ile görüştüler

ABD’de yayımlanan New York Times gazetesinin haberine göre, Newyork’un eski belediye başkanı Rudy Giuliani ile eski adalet bakanlarından Mukasey de Rıza Sarraf’ın avukatlığını üstlendiler. Gazete, Trump destekçisi bu iki ismin Türkiye’nin Cumhurbaşkanı ve 17-25 Aralık yolsuzluk iddialarının merkezindeki ismi, Recep Tayyip Erdoğan’la Türkiye’ye giderek görüştükleri iddiasına da haberde yer verdi.

Sarraf’ın avukatları Trumpçı

Newyork’un eski belediye başkanı Giuliani, ABD Başkanı Donald Trump’ın sıkı bir destekçisi olarak tanınıyor. George Bush’un adalet Bakanı Michael Mukasey’in ise müslüman ülkelerden gelenlerin ABD’ye sokulmaması kararnamesinin hazırlanması konusunda Trump’a yardımcı olduğu biliniyor.

Babası Sarraf’ın avukatı oğlu savcısı

Bir başka çarpıcı idda ise Trump yönetimi tarafından görevden alınan Newyork Başsavcısı olması nedeniyle Rıza Sarraf davasının da savcısı olan Preet Bharara’nın yerine Marc Mukasey’in yani Sarraf’ın avukatlığını üstlenen eski adalet bakanı Michael Mukasey’in oğlunun atanması bekleniyor.

Avukatlara itiraz

Bharara’nın yerine vekaleten atanan savcı Joon Kim, Sarraf’ın avukatlarına itiraz etti. Kim, davaya bakan yargıç Richard Berman’a sunduğu dilekçede, Sarraf’ın çıkarları için kullandığı öne sürülen en az sekiz bankanın, Giuliani ve Mukasey’in bağlı bulunduğu hukuk bürolarının geçmiş ya da şu anki müvekkilleri olduğunun altını çizdi. Durumun çıkar çatışmasına neden olabileceğini savunup ikilinin davadan azlini istedi.

Bir dahaki duruşma 21 Ağustos’ta

Rıza Sarraf İddianamesinde, Sarraf ve işbirlikçilerinin, 2010-2015 arasında İran hükümeti ve diğer İran kurumları adına yaptırımları delerek, Amerikan finans sistemi aracılığıyla yüz binlerce dolar değerinde işlem gerçekleştirdiği suçlamasına yer veriliyor.

Sarraf, 19 Mart 2016’da ABD’nin Miami Havalimanı’nda gözaltına alınmış, 21 Mart’ta çıkarıldığı mahkemede tutuklanmıştı. Sarraf hakkında 75 yıla kadar hapis cezası isteniyor. Bir sonraki duruşma 21 Ağustos’ta görülecek. Sarraf’ın cezasını azaltabilmek için pazarlık yapması ve itiraflarda bulunması bekleniyor.

Öne Çıkanlar