Kamu dolandırıcılığı davası: Trump'ı azarlayan yargıç eski Başkan'a yayın yasağı getirdi

Kamu dolandırıcılığı davası: Trump'ı azarlayan yargıç eski Başkan'a yayın yasağı getirdi
Yayınlanma:
A+ A-
Eski ABD Başkanı Donald Trump'ın kamu dolandırıcılığı davasına bakan yargıç, eski başkanın bir mahkeme görevlisi hakkında aşağılayıcı ifadeler kullanmasının ardından Trump'ı azarladı. Yargıç, Trump hakkında "yayın yasağı" kararı aldı.

Artı Gerçek - Eski ABD Başkanı Donald Trump hakkındaki "emlak sektöründe yıllarca çok sayıda kişi ve kurumu dolandırdığı" suçlamasıyla ilgili New York'ta süren davada yargıç, Trump'a "yayın yasağı" emri verdi. Trump, Manhattan'daki eyalet Yüksek Mahkemesi'nde görülen davanın ikinci gününde de duruşmada hazır bulundu.

YARGIÇ TRUMP'I AZARLADI

Davaya bakan Yargıç Arthur Engoron, sosyal medya platformundan mahkeme personeli hakkında yaptığı paylaşım nedeniyle Trump'ı azarlayarak, hakkında "yayın yasağı" emri verdi. Engoron, "Mahkeme personelimin herhangi bir üyesine yönelik kişisel saldırılar kabul edilemez, bu uygunsuzdur ve bunlara tolerans göstermeyeceğim" diyerek bu kararına karşı gelenlere ciddi yaptırım uygulayacağı uyarısında bulundu. Yargıç Engoron, Trump'ın açıklamasının, personeliyle ilgili her türlü paylaşım, e-posta ya da kamuya açık açıklamayı yasaklayan bir yayın yasağı emri olarak değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

TRUMP NE DEMİŞTİ?

Trump, sosyal medya platformundan yaptığı paylaşımda Engoron’un bir katibinin New York Demokrat Senatörü Chuck Schumer’in kız arkadaşı olduğunu öne sürerek, "Ne kadar utanç verici. Bu davanın derhal düşürülmesi gerekiyor" ifadelerini paylaşmıştı.

TRUMP'IN MUHASEBECİSİNİN İFADESİNE DEVAM EDİLDİ

Yargılamanın ikinci gününde iddia makamının ilk şahidi olarak tanık sandalyesine oturan Trump'ın emekli muhasebecisi Donald Bender'in ifadesine devam edildi. Gönüllü olarak ikinci gün de mahkemeye gelen Trump, mahkeme molasında gazetecilerin davada ifade verip vermeyeceği hakkındaki sorusuna, "Evet, uygun bir zamanda ifade vereceğim" cevabını verdi. Trump hem savcılık hem de hukuk ekibinin listesinde davada ifade vermesi istenen kişiler arasında yer alıyor.

Aralık ortasına kadar sürmesi beklenen söz konusu yargılama sonucunda yargıç Engoron, Trump'ın şirketlerine ne kadar para cezası verileceği, New York eyaletinde iş yapma ehliyetlerinin iptal edilip edilmeyeceği gibi konular üzerinde karara varacak. Davanın cezai değil hukuki bir dolandırıcılık davası olması ve savunma tarafının talep etmemesi nedeniyle mahkemede jüri bulunmuyor.

Yargılama sonucunda herhangi birinin hapis cezası alması öngörülmüyor. Daha önce hakkında "cinsel taciz" ve "vergi dolandırıcılığı" suçlamalarıyla açılan davaların duruşmalarının birçoğuna katılmayan eski ABD Başkanı'nın, bu davanın duruşmalarına, ifade verme zorunluluğu bulunmamasına rağmen katılacağını açıklaması "sürpriz bir gelişme" olarak değerlendirilmişti.

SAVCILIK 250 MİLYON DOLAR PARA CEZASI İSTİYOR

New York Başsavcı Letitia James, Trump'ın, üç çocuğunun ve şirketinin servetini 3,6 milyar dolar fazla gösterdiğini öne sürdüğü iddianamede, yargıçtan, Trump ve çocuklarının New York'ta bir daha şirket kurmamasını ve 5 yıl boyunca ticari gayrimenkul satın almalarını yasaklamasını, 250 milyon dolar para cezasına çarptırılmasını talep ediyor.

"Emlak sektöründe yıllarca çok sayıda kişi ve kurumu dolandırdığı" suçlamasıyla açılan davada, Yargıç Arthur Engoron, eski Başkan ve "Trump Organization" adlı şirketinin anlaşmalarda ve finansman sağlama evrakında, varlıklarına aşırı değer biçerek ve net servetini abartarak bankaları, sigortacıları ve iş dünyasından kişileri dolandırdığına ilişkin suçlamaların mahkemede görülmesine hükmetmişti. Engoron, 35 sayfalık kararında, Trump ile şirketinin ve yöneticilerinin, yıllık finansal durumları hakkında sürekli yalan söyleyerek uygun şartlarda kredi ve düşük sigorta primi elde ettiklerini belirtmişti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar