Trump nükleer kararını yarın açıklayacak

Trump nükleer kararını yarın açıklayacak
ABD Başkanı Trump, bozma niyetini sık sık dile getirdiği İran'la nükleer anlaşma kararını yarın açıklayacağını duyurdu. Eski Dışişleri Bakanı Kerry'e de 'Bu pisliği sen yarattın' dedi.

DÜNYA - "Tarihin en kötü anlaşması" olarak nitelendirdiği İran ile yapılan nükleer anlaşmayı bozma niyetini sıkça dile getiren ve İran'a yeniden yaptırımlar uygulayabileceği mesajını veren ABD Başkanı Donald Trump, bu konudaki nihai kararını yarın açıklayacak.

Trump, Twitter'dan yaptığı açıklamada, "İran anlaşmasıyla ilgili kararımı yarın saat 14.00'da Beyaz Saray'da açıklayacağım" dedi. Donald Trump, daha önceki açıklamalarında anlaşmayla ilgili nihai kararını 12 Mayıs'ta vereceğini söylemişti.

Öte yandan Trump, İran'la nükleer anlaşmayı 'kurtarabilmek' için İranlı ve Avrupalı yetkililerle görüşmeler yaptığı ortaya çıkan eski Dışişleri Bakanı John Kerry'ye tepki gösterdi.

'KERRY BU PİSLİĞİ YARATAN KİŞİDİR'

Trump, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, eski Başkan Barack Obama döneminde Dışişleri Bakanlığı yapan Kerry'yi hedef alarak, "ABD'nin, çok kötü müzakere edilmiş İran'la nükleer anlaşma konusunda John Kerry'nin muhtemelen yasa dışı gölge diplomasisine ihtiyacı yok. Kendisi, en başta bu pisliği yaratan kişidir" dedi.

​Amerikan Boston Globe gazetesi, Kerry'nin İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ile Nisan ayında New York'ta Birleşmiş Milletler binasında bir görüşme yaptığını açıklamıştı. Haberde, Kerry'nin İran'la nükleer anlaşmayı 'kurtarabilmek' için hem İranlı hem de bazı Avrupalı yetkililerle arka kapı diplomasisi yürüttüğü belirtilmişti.

BM: ANLAŞMAYI DESTEKLİYORUZ

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric ise Genel Sekteter Antonio Guterres'in İran'la yapılan nükleer anlaşmayı desteklediğini, önemli bir diplomatik başarı olarak gördüğünü ve anlaşmanın geliştirilmesine açık olduğunu söyledi.

Günlük basın brifinginde, ABD'nin İran nükleer anlaşmasından çekilip çekilmeyeceği tartışmalarına ilişkin değerlendirmede bulunan Dujarric, anlaşmanın bölgesel barış ve güvenliğe katkıda bulunduğunu ifade ettti. Dujarric, ''Genel Sekreter önemli bir diplomatik başarı olan İran nükleer anlaşmasını güçlü bir şekilde destekliyor ve üzerine eklemeler yapılarak geliştirilmesine de açık'' dedi. (Kaynak: Sputnik) 
 

Öne Çıkanlar