Tuna Nehri'nde 27 kişinin ölümüyle sonuçlanan gemi kazasında karar: Kaptana beş buçuk yıl hapis cezası verildi

Tuna Nehri'nde 27 kişinin ölümüyle sonuçlanan gemi kazasında karar: Kaptana beş buçuk yıl hapis cezası verildi
Yayınlanma:
A+ A-
Tuna Nehri'nde 2019 yılında yaşanan gemi kazasında 27 kişinin ölümünden sorumlu tutulan kaptan beş buçuk yıl hapis cezası verildi. Macaristan'da görülen davanın karar duruşmasında konuşan hakim Leona Nemeth, temyiz yolunun açık olduğunu söyledi.

Artı Gerçek - Tuna Nehri üzerinde 2019'da yaşanan ve 25 Güney Koreli turistle iki mürettebatın ölümüyle sonuçlanan kazayla ilgili duruşmada, geminin Ukraynalı kaptanına beş buçuk yıl hapis cezası verildi. Hakim, sanığın 'yolculara yardım etmeme' suçundan beraat ettiğini ekledi. Macaristan'da görülen karar duruşmasında hakim Leona Nemeth, "Sanık C. Yuriy su taşımacılığında tehdit oluşturan ihmalden suçlu bulundu" dedi ve temyiz yolunun açık olduğunu söyledi.

SADECE YEDİ KORELİ YOLCU SAĞ KURTULMUŞTU

Tuna Nehri'nde 50 yıldan uzun süredir yaşanan en büyük gemi kazasında içinde 35 yolcu ve mürettebat bulunan Mermaid adlı turist teknesi, şiddetli yağmur altında Budapeşte'deki bir köprünün altında bir kruvazörün çarpması sonucu sulara gömülmüştü. Geminin kaptanlarından biri ve mürettebatta kazada ölenler arasındaydı ve kazadan sonra kaybolan bir Güney Koreli'den hâlâ iz yok. Kazadan sadece yedi Koreli yolcu sağ kurtulmuştu.

'HAYATIMIN SONUNA KADAR BUNUNLA YAŞAMAK ZORUNDAYIM'

Karar duruşmasında söz alan Ukraynalı kaptan, "trajediden dolayı derin üzüntü duyduğunu" söyledi. 2019'dan bu yana tutuklu olan Yuriy, "Bu korkunç trajedinin anılarından bir dakika bile kaçamıyorum, uyuyamıyorum ve sanırım hayatımın geri kalanında bununla yaşamak zorundayım" ifadelerini kullandı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar