Tunus'un ilk kadın belediye başkanı

Tunus'un ilk kadın belediye başkanı
Souad Abderrahim, 2011 devriminden sonra yapılan ilk yerel seçimlerde Tunus'un başkenti Tunus'un ilk kadın belediye başkanı seçildi.

DÜNYA- İslamcı eğilimli En Nahda partisinin Tunus listesine başkanlık eden Abderrahim, 6 Mayıs seçimlerinde 10 erkek adayın karşısına çıktı. Oylamadan önce Associated Press'e konuşan 54 yaşındaki politikacı, kampanyasının "Tunuslu kadınlar için bir gurur kaynağı" olması gerektiğini söyledi.

Suad Abderrahim Manastır Üniversitesi Tıp Fakültesi Eczacılık bölümü mezunu.  En Nahda hareketiyle öğrencilik yıllarında tanıştı. Ülkenin en büyük öğrenci örgütü olan Genel Tunus Öğrenci Birliği’nin (UGTE) yönetim kurulunda da yer alıyor. Suad Abderrahim, her ne kadar modern imajlı olsa da muhafazakar fikirleriyle tanınıyor.

Devlet televizyonunun açıkladığı sonuçlara göre, Nahda Hareketinin başkentteki oyların yüzde 33,8'ini alırken, Nida Tunus Partisi ise 25,8 ile ikinci sırada yer aldı. Demokratik Hareket 10,7 ile seçimlerde üçüncü parti oldu. On partinin bir araya geldiği seçim ittifakı Sivil Koalisyon ve Halkçı Cephe ortak listesi yüzde 6,8 oy alabildi. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar