'Türkiye Katar'a 3 bin asker gönderiyor'

'Türkiye Katar'a 3 bin asker gönderiyor'
Yayınlanma:
Güncelleme: 14 Kasım 2019 13:50
A+ A-
Hükümet yanlısı Akşam gazetesi, Türkiye'nin Katar'a 3 bin asker konuşlandıracağını yazdı. Türkiye bölgede olası bir savaşa mı çekiliyor?

DÜNYA- Katar krizi Suudi Arabistan öncülüğündeki ülkelerin ABD ile işbirliği içinde yeni adımlar atmasıyla derinleşirken, Türkiye de "asker gönderme tehdidi" ile krizin tam ortasına düşmüş durumda.

İktidar yanlısı gazetelerden Akşam gazetesi, ilki 2015 yılında Katar'a konuşlandırılan Türk askeri sayısının mevcut krizin ardından arttırılacağını, 3 bin yen askerin Katar'ı korumak için bu ülkeye gönderileceğini öne sürdü. 

Katar ve Körfez ülkeleri arasında patlak veren krizin sorumlusu olarak ABD'yi işaret eden gazete, Türkiye'nin askerleri "bölgede istikrar ortamını korumak" amacıyla göndereceğini yazdı. Meclis'ten apar topar geçirilen asker gönderme anlaşması ile Katar'a gönderilecek askerler nedeniyle bölgedeki tansiyon daha da tırmanırken, hem Suudi Arabistan'dan hem de bölgedeki diğer ülkelerden Türkiye aleyhine açıklamalar da gelmeye devam ediyor.

Suudi Arabistan'da Türkiye mallarına boykot çağrısı yapılırken, Katar, Türkiye'nin kendisine destek çıkmasından memnunluk duyduğunu belirten açıklamalar yapıyor. 

Katar'a ilk asker sevkiyatı iki yıl önce Doha'daki El Rayyan Üssü'ne gerçekleştirildi. Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) kara unsurlarının bulunduğu 130 asker ve zırhlı araçlar bu üsse gönderilirken, askerlere Katar'a yönelen askeri tehditleri bertaraf etme misyonu yüklendiği de ortaya çıkmıştı.

Kapasitesi üç bin olarak belirtilen üssün yakında tam kapasiteye çıkarılacağı belirtiliyor. 

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun geçen yıl 1 Kasım’da ziyaret ettiği üssü, fotoğraflanmıştı. Katar üssü, deniz ve havadan lojistik desteğe müsait.

Katar Emiri Temim bin Hamad es-Sani k Türk bayrağının önünde duran bir Türk askerinin fotoğrafının altına "Türk ordusu hoşgeldin" diye yazdı. El Sani, ABD Başkanı Trump'ın krizin çözümü için yaptığı görüşme teklifini ise geri çevirdi.