Çavuşoğlu'ndan Yunanistan'a: Yalancının mumu yatsıya kadar yanar

Çavuşoğlu'ndan Yunanistan'a: Yalancının mumu yatsıya kadar yanar
Yayınlanma:
A+ A-
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Yunanistan'ın Türkiye'nin mültecilere kötü muamele yaptığı yönündeki iddialarına tepki gösterdi. "Yunanistan gibi en haksız durumda bile haklı görünmeye çalışmak için gerçekten utanmaz ve aymaz olmak gerekiyor" dedi.

Artı Gerçek - Türkiye ve Yunanistan sınırında çırılçıplak soyulmuş halde bulunan, çoğu Suriye ve Afganistan vatandaşı 92 göçmen için Türkiye'den bir yalanlama daha geldi.

İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İsmail Çataklı ve Cumhurbaşkanlığı İletişim Dairesi Başkanı Fahrettin Altun'dan sonra Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da iddiayı yalanladı.

İstanbul'da katıldığı bir toplantıda Yunanistan Göç ve İltica Bakanı Notis Mitarakis'in, Twitter'dan Türkiye'yi suçlayan paylaşımının sorulması üzerine Çavuşoğlu, "Yunanistan gibi en haksız durumda bile haklı görünmeye çalışmak için gerçekten utanmaz ve aymaz olmak gerekiyor. Zaten bunu ancak Yunanistan başarır" dedi.

'YUNANİSTAN'IN KARNESİ ORTADA'

Avrupa Birliği'nin sınır koruma için oluşturduğu özel güvenlik birimi Frontex'in Yunanistan'la suç ortaklığı yaptığını söyleyen Çavuşoğlu, "Yunanistan ve onun destekçisi Frontex'in karnesi ortada. Tüm uluslararası kuruluşlar, Uluslararası Göç Örgütü, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği, sivil toplum örgütleri ve basın, Frontex'in desteğiyle bu göçmenlere, mültecilere yönelik bu insanlık dışı muamelesini mercek altına aldılar" dedi.

Son bir hafta içinde dört göçmenin cesedinin Ege'den çıkarıldığını ve hepsinin Yunanistan'ın botları şişlemesi ve insanları denizin ortasında ölüme terk etmesiyle gerçekleştiğini ileri süren Çavuşoğlu, Yunanistan'ın daha önce düzensiz göçmenleri geri iterken, kıyafetler ve kimlik belgeleri de dahil üzerlerindeki her şeye el koyduğunu hatırlattı.

Bakan Çavuşoğlu ayrıca Afganistan ve Pakistan'dan gelen göçmenlerin de aynı anlayışla o ülkelerle iş birliği yapılarak geri gönderildiğini belirterek "Dolayısıyla Yunanistan'ın, yalancının mumu yatsıya kadar yanar. Yatsıyı bile beklemedi, yalanları ortaya çıktı" dedi.

NE OLMUŞTU?

Türkiye Yunanistan sınırında önceki gün çırılçıplak soyulmuş hâlde bulunan 92 düzensiz göçmen hakkında Yunanistan polisi, Yunanistan Sivil Savunma Bakanı ve Yunanistan Göç Bakanı Türkiye'yi suçlamıştı.

Göç Bakanı Notis Mitarachi sosyal medya hesabından göçmenlerin fotoğraflarını paylaşarak "Bugün sınırda kurtardığımız 92 göçmene Türkiye'nin tavrı medeniyet adına bir utançtır. Ankara'nın olayı araştırmasını ve en azından AB ile olan sınırlarını korumasını bekliyoruz" ifadesini kullanmıştı.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği olayı kınadığını açıklamış ve bütünlüklü soruşturma çağrısı yapmıştı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar