Türkiye'nin Schengen reformu çağrısı AKPM'de oy çokluğuyla kabul edildi

Türkiye'nin Schengen reformu çağrısı AKPM'de oy çokluğuyla kabul edildi
Yayınlanma:
A+ A-
Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Genel Kurulu, Schengen vizesi başvurularında reform çağrısı yapan raporu kabul etti. Bağlayıcı niteliği olmayan rapor, AKPM’de Türkiye’yi temsil eden AKP milletvekili Ziya Altunyaldız tarafından hazırlandı.

Artı Gerçek - Türkiye'den yapılan Schengen vizesi başvurularında bekleme süreleri ve ret oranlarındaki artış tepki çekmeye devam ederken, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Genel Kurulu vize başvurularının keyfi ve haksız biçimde reddedilmemesini istedi. Bağlayıcı niteliği olmayan karar çerçevesinde Schengen’e taraf devletlere siyasi gerekçeler de dahil AB'nin Schengen Bilgi Sistemi’nin (SBS) "kötüye kullanılmaması" uyarısı yapıldı.

Çağrı, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Türkiye Delegasyonu'nun sunduğu ve Türkiye vatandaşlarının Schengen konusunda yaşadığı sorunlar ve olası çözümlerin yer aldığı rapor çerçevesinde geldi. AKPM’de Türkiye’yi temsil eden AKP milletvekili Ziya Altunyaldız'ın hazırladığı ve Schengen sisteminde reform çağrısının yapan tasarı, Genel Kurul'da oy çokluğuyla kabul edildi.

Altunyaldız Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, "Titiz bir çalışmanın ürünü olan, Schengen vize sürecinin daha şeffaf, daha adil, daha kapsayıcı gerçekleşmesini sağlayacak raporumuz AKPM Genel Kurulu’nda kabul edildi. Bir reform niteliğindeki önerilerimiz ile sürecin daha iyiye gideceğine inancımız tam. AKPM’de kabul edilen raporumuz artık 46 Avrupa Konseyi ülkesi için tavsiye kararı niteliğinde" ifadelerini kullandı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar