Türkiye'ye F-16 satışındaki iki şart ABD Senatosu'nda kaldırıldı

Türkiye'ye F-16 satışındaki iki şart ABD Senatosu'nda kaldırıldı
Yayınlanma:
A+ A-
ABD'nin Türkiye'ye F-16 satışı konusunda iki Demokrat senatör tarafından önerilen kısıtlayıcı koşullar, ilgili yasanın Senato versiyonundan çıkarıldı. Senatörlerin önerileri, yasanın taslak metninde yer almadı.

Artı Gerçek - ABD'de New Jersey Senatörü Bob Menendez ve Maryland Senatörü Chris van Hollen’ın, Türkiye'ye F-16 satışı konusunda 2023 Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası'na (NDAA) eklemek istediği sınırlandırıcı koşullar, tasarının Senato versiyonundan çıkarıldı.

ABD Senatosu, Pentagon'un 2023 bütçesini içeren NDAA tasarısına son halini vermek amacıyla toplandı. Tasarıya eklenmek üzere sunulan 900’e yakın ekleme görüşülmeye devam ediliyor.

Kongre kaynaklarından edinilen bilgilere göre, New Jersey Senatörü Demokrat Menendez ile Maryland Senatörü van Hollen’ın sunduğu ve Türkiye’nin ABD’den F-16 alımını koşullara bağlayan iki ekleme de tasarıdan çıkarıldı.

Senato NDAA tasarısını tamamladıktan sonra Temsilciler Meclisinin versiyonu ile ortak bir metin haline getirilerek onay için ABD Başkanı Joe Biden’ın masasına gönderilecek.

Türkiye’nin F-16 alımını koşullara bağlayan benzer bir ekleme NDAA tasarısının Temsilciler Meclisine eklenmişti ancak ortak metinde bu eklemelerin de çıkarılması bekleniyor.

İKİ MADDE NE ÖNGÖRÜYORDU?

Menendez'in talep ettiği eklemelerde, Türkiye’ye Silah İhracatı Kontrol Yasası kapsamında yeni F-16 satışının yapılmaması ve F-16 modernizasyon kitlerinin satılmaması hükmü yer alırken, bu maddenin muafiyetini Senato ve Temsilciler Meclisi ilgili komitelerine söz konusu satışın ABD’nin önemli ulusal güvenlik menfaatlerine temas ettiği, bu silahların Yunan hava sahasını mükerrer şekilde ihlal etmeyeceğini temin etmek için atılacak somut adımlar sunulduğu takdirde, başkanın bu maddeyi uygulamaktan muaf olacağı ifade edilmişti.

Van Hollen ise bu koşullara, uçakların YPG'ye karşı kullanılmamasını ve Türkiye'nin İsveç ile Finlandiya'nın NATO üyeliğini onaylaması koşulunu eklemişti. (AA)

Öne Çıkanlar