Tutuklanacağı iddia edilen İranlı sporcu Rekabi ülkesine döndü

Tutuklanacağı iddia edilen İranlı sporcu Rekabi ülkesine döndü
Güney Kore'de başörtüsüz yarıştığı için hakkında tutuklanacağı söylentileri çıkan İranlı milli sporcu Elnaz Rekabi ülkesine döndü. Rekabi'yi ailesi ve ona destek olmak isteyen yüzlerce kişi "Kahraman Elnaz" sloganlarıyla karşıladı.

Artı Gerçek - Güney Kore'de katıldığı uluslararası müsabakada başörtüsü takmadan yarıştığı için bir anda dünya gündemine oturan ve güvenliğinden endişe edilen İranlı milli tırmanışçı Elnaz Rekabi ülkesine döndü.

33 yaşındaki milli sporcu başkent Tahran'daki İmam Humeyni Havaalanı'nda ailesi ve ona destek olmak isteyen yüzlerce kişi tarafından çiçeklerle karşılandı.

INSTAGRAM'DA YAPTIĞI AÇIKLAMAYI TEKRARLADI

Dün Instagram hesabından yaptığı özür açıklamasını havaalanında verdiği röportajda da tekrarlayan Rekabi, beklenmeyen bir telefonun ardından dikkatsizliği sonucu başörtüsüz bir şekilde yarışmasının uygunsuz olduğunu söyledi.

Dün milli sporcunun Instagram sayfasındaki paylaşımda da "Öncelikle neden olduğum tüm endişeler için özür dilerim. Tırmanış zamanlaması ve ani çağrı nedeniyle başörtüm istemeden sorunlu hale geldi. Şu anda önceden planlanmış zaman çizelgesine göre ekiple birlikte İran’a dönüş yolundayım" ifadeleri kullanılmıştı. Ancak bu paylaşım da şüpheli bulunmuş, genç sporcunun güvenliğinden endişe edilmişti.

EVİN CEZAEVİ'NE GÖTÜRÜLECEĞİ ÖNE SÜRÜLMÜŞTÜ

Dördüncülükle tamamladığı yarışmanın ardından tüm dünyadan gelen destek mesajları ile sosyal medyanın gündemine oturan Rekabi'nin yakınları, pazar gününden beri kendisinden haber alamadıklarını ve endişeli olduklarını dile getirmiş ve ardından Rekabi'nin cep telefonu ve pasaportuna İranlı yetkililer tarafından el koyulduğu ortaya çıkmıştı.

İranlı sporcunun havaalanında tutuklanarak Evin Cezaevi'ne gönderileceği söylentileri üzerine İranlı yetkililer yapılan haberleri "dezenformasyon" olarak nitelendirmişti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar