Twitter'ın yönetim kurulunu fesheden Musk 'tek yönetici' oldu

Twitter'ın yönetim kurulunu fesheden Musk 'tek yönetici' oldu
Yayınlanma:
A+ A-
Twitter'ı 44 milyar dolara satın alma sürecini tamamlayan milyarder girişimci Elon Musk resmen şirketin "tek yöneticisi" oldu. Musk sosyal medyadan yaptığı açıklamada bu durumun "geçici" olduğunu açıkladı.

Artı Gerçek - Tesla ve SpaceX'in CEO'su dünyanın en zengin insanı Elon Musk, satın aldığı Twitter'ın yönetim kurulunu feshederek kendisini "tek yönetici" yaptı.

Twitter, pazartesi günü ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'na (SEC) şirketin tek yöneticisinin Musk olduğunu bildirdi.

Musk, dün Twitter hesabından yaptığı paylaşımda da şirketin tek yöneticisi olmasının "geçici" bir durum olduğunu söyledi.

İşine son verilen üst yöneticiler arasında İcra Kurulu Başkanı Parag Agrawal, Mali İşler Müdürü Ned Sega ve eski Yönetim Kurulu Başkanı Bret Taylor da yer aldı.

Musk, daha önce, Hukuk Politikaları Direktörü Vijaya Gadde de dahil olmak üzere bazı üst düzey yöneticileri de görevden almıştı.

MUSK'IN ARDINDAN İKİNCİ BÜYÜK HİSSEDAR SUUDİ PRENS OLDU

Öte yandan, Suudi Arabistan'daki Kraliyet Holding Şirketi (KHC) CEO'su Prens Velid bin Talal, Twitter'da Musk'tan sonra ikinci en büyük hissedar konumunda bulunuyor.

Daha önce Twitter'da yüzde 9,2'lik hisse satın alan Elon Musk, 14 Nisan'da SEC'e yaptığı bildirimde, Twitter'ın tamamı için hisse başına 54,2 dolarlık teklifte bulunmuştu.

Twitter'dan 25 Nisan'da yapılan açıklamada da şirketin Musk'a satılmasına yönelik anlaşmanın sağlandığı duyurulmuştu.

Musk, 13 Mayıs'ta sosyal medya şirketi Twitter'ı yaklaşık 44 milyar dolara satın alma anlaşmasının geçici olarak askıya alındığını duyurmuş, gerekçe olarak da "spam ve sahte hesapların, toplam kullanıcıların yüzde 5'inden azını oluşturmasına yönelik hesaplamaların detaylarının beklendiğini" söylemişti.

Elon Musk, 8 Temmuz'da ise birden çok hükmünün ihlalini gerekçe göstererek Twitter'ı satın alma anlaşmasını feshettiğini bildirmişti. Musk'ın avukatları, SEC'e yapılan bildirimde, Twitter'ın, şirketin iş performansı için önemli olan platformdaki sahte veya spam hesaplarla ilgili birden fazla bilgi talebine yanıt vermediğini veya yanıtlamayı reddettiğini belirtmişti. Twitter ise anlaşmayı feshettiği için Musk'a dava açmıştı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar