Putin'den gözdağı: Rusya'nın kontrolüne geçen Mauripol'ü ziyaret etti

Putin'den gözdağı: Rusya'nın kontrolüne geçen Mauripol'ü ziyaret etti
Yayınlanma:
A+ A-
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, Rus ordusunun kontrolündeki Ukrayna kenti Mariupol'ü ziyaret ettiği açıklandı. Putin'in stratejik liman kentine ziyareti, Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin yakalama kararının ardından geldi.

Artı Gerçek - Rusya devlet medyası, Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Ukrayna'nın doğusunda Rus güçlerinin kontrolü altındaki liman kenti Mariupol'e sürpriz bir ziyarette bulunduğunu gösteren videolar yayınladı. Görüntüler, Putin'in Ukrayna'daki savaşın başından bu yana Rusya'nın ilhak ettiğini duyurduğu bir kenti ilk kez ziyaret etmesi anlamına geliyor.

Rus medyasının yayınladığı görüntülerde, Putin'in gece saatlerinde kentte araba kullandığı ve çatışmalar sırasında da gündeme gelen bir konser salonunu ziyaret ettiği görülüyor. Ziyaretin, Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin (UCM) Putin hakkında çıkardığı yakalama kararının ardından gerçekleşmesi dikkat çekti. Putin dün de, ilhakının dokuzuncu yılında Kırım'ı ziyaret etmişti.

'BAŞBAKAN YARDIMCISINDAN BİLGİ ALDI'

TASS haber ajansı, Putin'in savaşın en kanlı çatışmalarının ardından 10 ay önce Rus ordusunun kontrolüne geçen kente helikopterle geldiğini aktardı. Yayınlanan görüntülerde kentte Rusya Başbakan Yardımcısı Marat Kuşnulin eşliğinde bir otomobilde dolaştığı görülen Putin'in Kuşnulin'den kentin yeniden inşasına dair bilgi aldığı görüldü.

RUS ORDUSUNUN İNŞA ETTİĞİ MAHALLEYİ ZİYARET ETTİ

Rus basını, Putin'in Rus ordusu tarafından inşa edilen yeni bir yerleşim bölgesi olan Nevsky mahallesinde yaşayan bir aileyi ziyaretinin ardından bölgede bulunan yat kulübü, tiyatro binası ve sahil şeridinde de incelemelerde bulunduğunu aktardı.

UCM'nin kararı hakkında henüz bir açıklama yapmayan Putin'in Kırım'ın ardından Mauripol'e gitmesi bir 'gözdağı' şeklinde yorumlandı. Putin'in ziyaret ettiği tiyatro salonu da Rus ordusunun kuşatmasına direnen Azovstal demir çelik fabrikasındaki Ukraynalıların yargılandığı salon olarak gündeme gelmişti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar