Uganda'da kolera salgını: İki bölgede sokağa çıkma yasağı ilan edildi

Uganda'da kolera salgını: İki bölgede sokağa çıkma yasağı ilan edildi
Yayınlanma:
A+ A-
Doğu Afrika ülkesi Uganda'da en az 19 kişinin ölümüne yol açan kolera salgını nedeniyle iki bölgede sokağa çıkma yasağı uygulaması ilan edildi.

Artı Gerçek - Uganda Devlet Başkanı Yoweri Museveni cumartesi günü yaptığı açıkalamada Ebola salgınından etkilenen iki bölgede 21 günlüğüne gece saatleri boyunca sokağa çıkma yasağının uygulanacağını ilan etti.

Tedbirler kapsamında dini kurumların ve eğlence yerlerinin kapatılacağı ayrıca kişilerin hareketlerinin sınırlandırılacağı açıklandı.

Ülkeyi 1986 yılından beri yöneten Museveni hemen yürürlüğe girecek geçici tedbirlerin ülkenin orta kısımlarında bulunan Mubende ve Kassanda bölgelerindeki salgının yayılmasını önleyeceğini söyledi.

Devlet Başkanı ayrıca 20 Eylül'den beri süren salgında toplam 19 kişinin öldüğünü söyledi.

Uganda Sağlık Bakanlığı da ülkede şu ana kadar 58 doğrulanmış vaka görüldüğünü açıkladı.

Kısa süre önce Batı Afrika ülkelerinden Nijerya'da devam eden kolera salgınında hayatını kaybedenlerin sayısının 2300'u geçtiği duyurulmuştu

Kolera, genellikle kirli su ve kişisel hijyenin yetersiz olduğu yerlerde, Vibrio cholera bakterisinin içecek ve yiyeceklere bulaşması ile ortaya çıkıyor.

Hızlı bir şekilde yayılan ciddi bir hastalık olan kolera, hastalarda şiddetli ishal ve dehidrasyona neden olarak ölümlerle sonuçlanabiliyor. (Dış Haberler)

Öne Çıkanlar