Ukrayna: Tahıl anlaşması 120 gün için uzatıldı

Ukrayna: Tahıl anlaşması 120 gün için uzatıldı
Yayınlanma:
A+ A-
Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması'nın uzatıldığı açıklandı. Gelişmeyi ilk olarak kamuoyuna Cumhurbaşkanı Erdoğan duyurdu. Ukrayna anlaşmanın 120 günlüğüne Rusya ise 60 günlüğüne uzatıldığını açıkladı.

Artı Gerçek - Savaştaki Ukrayna ve Rusya'nın tahıl ve diğer tarım ürünlerinin Karadeniz üzerinden dünya piyasasına ulaştırılması için BM ve Türkiye arabuluculuğuyla yapılan Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması'nın uzatıldığı açıklandı.

ERDOĞAN: UZATILMASINI SAĞLADIK

Gelişmeyi ilk olarak Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan kamuoyuna duyurdu. Seddülbahir Kalesi ve Gelibolu–Eceabat Devlet Yolu Açılış Töreni'nde konuşan Erdoğan anlaşmanın ne kadar süreyle uzatıldığını açıklamadı. Ancak "Her iki tarafla da yaptığımız görüşmeler sonunda 19 Mart'ta bitecek olan anlaşma süresinin uzatılmasını sağladık" ifadelerini kullandı. Erdoğan anlaşmanın uzatılması nedeniyle BM, Rusya ve Ukrayna'ya teşekkür etti.

Anlaşmanın süresi bugün sona eriyordu. 22 Temmuz'da İstanbul'da imzalanan anlaşma geçen kasım ayında 120 günlüğüne uzatılmıştı

UKRAYNA: 120 GÜN UZATILDI

Ukrayna'dan ise konuyla ilgili açıklama Ulaştırma ve Altyapı Bakanı'ndan geldi. Bakan Oleksandr Kubrakov Twitter'dan yaptığı açıklamada "Karadeniz Tahıl Girişimi anlaşması 120 gün uzatıldı. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'e, BM'ye, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, Savunma Bakanı Hulusi Akar'a ve tüm ortaklarımıza anlaşmalara bağlı kaldıkları için minnettarım" ifadelerini kullandı.

RUSYA 60 GÜNLÜĞÜNE UZATILMASINI KABUL ETTİ

Rusya daha önce anlaşmanın sadece 60 gün, bir önceki yenileme süresinin yarısı kadar, yenilenmesi çağrısında bulunurken, Ukrayna, Türkiye ve Birleşmiş Milletler anlaşma metninde yer aldığı şekliyle 120 günlük uzatmada ısrar ediyordu.

Sputnik'in aktardığına göre, Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova da Moskova’nın Tahıl Koridoru Anlaşması’nın 60 günlüğüne uzatılmasını kabul ettiğini ve tarafları sadece sözlü değil yazılı olarak da bilgilendirdiğini söyledi.

Zaharova, şöyle konuştu: “Tahıl anlaşmasının taraflarından, anlaşmanın 120 günlüğüne uzatıldığına dair açıklamalar görüyoruz, hem Dışişleri Bakanlığı, hem de Rusya’nın BM temsilcileri olarak birçok kez Rus tarafının tüm taraflara anlaşmayı 60 günlüğüne uzattığımıza dair bilgi verdiğimizi defalarca belirttik. Tüm taraflar bu konuda sadece sözlü olarak değil, özel notlarla da bilgilendirildi. Bir kez daha tekrar ediyorum, Rusya Federasyonu anlaşmanın 60 gün uzatılmasını kabul etti.” (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar