Ukrayna'da 1 milyar dolarlık yolsuzluk soruşturması: Zelenskiy'nin eski finansörünün evi arandı

Ukrayna'da 1 milyar dolarlık yolsuzluk soruşturması: Zelenskiy'nin eski finansörünün evi arandı
Rusya'yla savaş sürerken AB üyesi olmak isteyen Ukrayna'daki yolsuzluk soruşturmaları derinleşiyor. 12 üst düzey bürokratın görevden alınmasının ardından, geçmişte Zelenskiy'ye yakınlığıyla bilinen milyarder Ihor Kolomoiskiy'nin evinde arama yapıldı.

Artı Gerçek - Rusya ile savaşta büyük ölçüde Batı yardımlarına bağımlı hale gelen ve Avrupa Birliği'ne (AB) katılmak isteyen Ukrayna'da, Brüksel ile üyelik için yeni görüşmelerin yapılmasına iki gün kala dikkat çekici bir yolsuzluk operasyonu yapıldı. Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy'nin geçen hafta askeri ve sivil üst düzey yetkililer hakkında ortaya atılan yolsuzluk iddialarının üzerine gidileceğini söylemesinin ardından, ülkenin en zenginleri arasında yer alan milyarder iş insanı Ihor Kolomoiskiy'nin evine baskın düzenlendi.

1 MİLYAR DOLARLIK İDDİA

Ukrayna'da yayın yapan Ukrainska Pravda gazetesi, aramanın 'petrol ürünlerinin satışından elde edilen parayı zimmetine geçirme' ve 'gümrük vergilerini kaçırma' iddialarına ilişkin bir soruşturma kapsamında yapıldığını duyurdu. Soruşturmanın Ukrayna Güvenlik Servisi (SBU) ve Ukrayna Ekonomik Güvenlik Bürosu tarafından yürütüldüğü belirtildi.

VERGİ VE GÜMRÜK DAİRELERİ DE SORUŞTURULUYOR

SBU, Kolomoisky'nin geçmişte kısmen sahibi olduğu petrol üreticisi Ukrnafta ile petrol rafinerisi Ukrtatnafta'da 1 milyar dolardan fazla paranın zimmete geçirilmesi planlarının ortaya çıkarıldığını açıkladı. Sekiz kişinin şirket varlıklarını zimmetlerine geçirmeye çalışmakla suçlandığı belirtildi.

Soruşturma kapsamında, Kolomoisky'nin gümrük vergilerini ödemediği gerekçesiyle Vergi Dairesi'ne de baskın düzenlenmesi dikkat çekti. Aynı zamanda, Gümrük Hizmetleri müdürü de görevden alındı.

ESKİ İÇİŞLERİ BAKANI'NIN DA EVİNE BASKIN

Eş zamanlı olarak, eski İçişleri Bakanı Arsen Avakov'un evinde de arama yapılması dikkat çekti. Avakov, evindeki aramanın, 18 Ocak'ta Ukrayna İçişleri Bakanı Denys Monastyrskyi dahil 14 kişinin öldüğü helikopter kazasıyla ilgili olduğunu söyledi. Eski bakan, savcıların kazada düşen Airbus helikopterinin alım sürecini incelediğini, kendisinin evinde "soruşturmayla bağlantılı bir belge bulunmadığını" belirtti.

ZELENSKİY'NİN ESKİ MÜTTEFİKİYDİ

Ukrayna'nın en zengin insanlarından biri olan Kolomoiskiy, ülkedeki savaştan önce Zelenskiy'nin müttefiki olarak biliniyordu. Geçmişte komedyenlik yapan Zelenskiy'nin, devlet başkanı seçilmeden önce ünlenmesini sağlayan televizyon programının yayınlandığı kanalın sahibi de Kolomoiskiy'di. Kolomoiskiy, Zelenskiy'nin 2019'daki seçim kampanyasına da destek vermişti.

ABD'NİN YAPTIRIM LİSTESİNDEYDİ

Ukraynalı milyarder, 2021'de 'kayda değer ölçüde yolsuzluğa bulaştığı' gerekçesiyle ABD tarafından yaptırım listesine alınmıştı. ABD makamları ayrıca Kolomoiskiy ve bir iş ortağının zimmetlerine geçirdikleri fonları ABD üzerinden akladığını iddia etmişti. Zelenskiy'nin de 2022'de Kolomoiskiy'nin Ukrayna vatandaşlığını iptal etmesi dikkat çekmişti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar