Ukrayna'nın karşı saldırısı: Kiev 'dört köyü ele geçirdik', Rusya 'püskürttük' dedi

Ukrayna'nın karşı saldırısı: Kiev 'dört köyü ele geçirdik', Rusya 'püskürttük' dedi
Yayınlanma:
A+ A-
Ukrayna'nın Rusya'ya karşı saldırıları hız kazandı. Ülkenin güneyinde dün üç köyü ele geçirdiğini açıklayan Ukrayna bugün dördüncü bir köyün daha Rus güçlerinden geri alındığını ileri sürdü. Moskova'dan konu hakkında resmi doğrulama henüz gelmedi.

Artı Gerçek - Ukrayna önceki gün Rus güçlerine karşı başlattığı karşı taarruzda ilk küçük kazanımları elde ettiğini duyurmasının ardından bugün yaptığı açıklamada da ülkenin güneydoğusundaki Donetsk bölgesinde Rusya'nın elinden dördüncü köyü ele geçirdiğini öne sürdü. Pazartesi günü yayınlanan bir videoda Rusya'nın kontrolündeki topraklardan kuzeye doğru akan Mokri Yaly nehri kıyısındaki Storozheve köyünde Ukrayna bayrağı taşıyan askerler videoda görüldü.

Bir gün önce Ukrayna güneyde ilerleyen kuvvetlerinin yine Donetsk yakınlardaki diğer üç köyü Blahodatne, Neskuchne ve Makarivka'nın kontrolünü yeniden ele geçirdiğini iler sürmüştü.

RUSYA'NIN MOKRİ YALY IRMAĞI ÜZERİNDEKİ BARAJI PATLATTIĞI ÖNE SÜRÜLDÜ

Ukrayna'nın kazanımları doğrulanırsa bu Kiev güçlerinin yedi ay içindeki en hızlı ilerlemesi, ancak Rusya'nın daha güneyde güçlü bir tahkimat hattına sahip olduğu göz önüne alındığında hala büyük bir atılımın gerisinde.

Ukraynalı bir askeri sözcü Rusya'nın Ukrayna kuvvetlerinin daha güneye ilerlemesini zorlaştırmak için Mokri Yaly ırmağı üzerindeki bir barajı havaya uçurduğunu ileri sürdü. Sözcü Valeriy Shershen, Ukrainska Pravda haber ajansına yaptığı açıklamada barajın havaya uçurulması sonucu her iki kıyıda da su baskınlarına neden olduğunu söyledi. Shershen, Rusya'nın amacının "Ukrayna'nın karşı saldırısını yavaşlatmak" olduğunu ancak başarısız olduğunu da iddia etti. Barajın Klyuchove köyünde olduğu belirtiliyor ancak yıkım bağımsız olarak doğrulanamadı.

Ukrayna silahlı kuvvetleri ayrıca son 24 saat içinde doğu cephesinde, Donetsk'teki Bakhmut kenti yakınlarında, daha güneyde Avdiivka ve Maryinka yakınlarında ayrıca daha kuzeyde Bilohorivka yakınlarında iki düzine ağır çatışmaya girdiklerini söyledi. Ana karşı taarruzun beklendiği güney cephesindeki çatışmalar hakkında benzer ayrıntılar verilmiyor.

Bazı Batılı askeri analistler, karşı saldırı hakkında sonuçlar çıkarmak için çok erken olduğunu ve şimdiye kadarki çatışmaların Ukrayna'nın hala Rus savunmasını test ettiğini gösterdiğini söylüyor.

MOSKOVA'DAN UKRAYNA'NIN İLERLEYİŞİ HAKKINDA RESMİ DOĞRULAMA GELMEDİ

Moskova henüz Ukrayna'nın ilerleyişini resmen kabul etmedi. Pazartesi günü, Rusya Savunma Bakanlığı geçen hafta yaptığı gibi Donetsk ve Zaporijya bölgelerindeki saldırı girişimlerini püskürttüğüne dair iddialarını yineledi ve Ukrayna ordusunun rezerv noktalarını uzun menzilli füzelerle vurduğunu söyledi. Ancak önde gelen Rus askeri blog yazarları, Ukrayna kuvvetlerinin Blahodatne, Neskuchne ve Makarivka köylerini aldığını ve güneye doğru ilerlediğini söyledi. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar