Putin 'karşı saldırı başladı' dedi, Ukrayna Bahmut'ta ilerlediğini öne sürdü

Putin 'karşı saldırı başladı' dedi, Ukrayna Bahmut'ta ilerlediğini öne sürdü
Yayınlanma:
A+ A-
Rusya Devlet Başkanı Putin, Ukrayna'nın beklenen karşı taarruzunun başladığını söyledi. Ukrayna ise iddiaları doğrulamıyor. Ancak Ukrayna ordu sözcüsü Çerevatıy, Donetsk'teki Bahmut yönünde 1400 metre ilerlediklerini ileri sürdü.

Artı Gerçek - Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna ordusundaki kayıpların son günlerde arttığını belirterek, “Ukrayna’nın saldırısının başladığını net bir şekilde söyleyebiliriz. Ukrayna ordusundaki stratejik rezervlerin kullanımı bunu gösteriyor” dedi. Cuma günü Soçi'de katıldığı konferansta, Rus ordusu ile Ukrayna ordusu arasındaki çatışmalara ilişkin açıklamalarda bulunan Putin, Ukrayna ordusundaki kayıpların son günlerde hızla arttığını söyleyerek söz konusu kayıpların "üçe bir oranından çok daha fazla olduğunu" söyledi. “Ukrayna’nın saldırısının başladığını net bir şekilde söyleyebiliriz. Ukrayna ordusundaki stratejik rezervlerin kullanımı bunu gösteriyor" ifadesini kullandı.

Saldırı neticesinde Ukrayna’nın hedeflerine ulaşamadığını belirten Putin, “Çatışmalar son 5 gündür yoğun şekilde devam ediyor. Ukrayna birlikleri, askerlerimizin cesareti ve düzgün örgütlenmesi sayesinde hiçbir noktada hedeflerine ulaşamadı” dedi. Uğradığı kayıplara rağmen, Ukrayna ordusunun hala saldırı potansiyeline sahip olduğuna işaret eden Putin, Rus ordusunun ortaya çıkan duruma dair gerçekçi bir yaklaşım sergilediğini ifade etti. Putin, söz konusu kayıpların bir trajedi olduğunu belirterek, "Bu trajedi son yıllarda yaşananların sonucu ve bunun tüm sorumlusu mevcut Ukrayna yönetimidir" dedi.

UKRAYNA KARŞI SALDIRININ BAŞLADIĞINI REDDEDİYOR

Ukrayna ise Rusya'ya yönelik büyük karşı saldırısının henüz başlamadığını iddia ediyor. Cuma günü bir açıklama yapan Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy askeri liderlerle taktikleri ve "başarıları" tartıştığını söyledi ancak ayrıntı vermedi. Zelenskiy videolu açıklamasında "Askerlerimiz için, şu anda özellikle ağır çatışmalarda bulunan herkes için. Kahramanlığınızı görüyoruz ve hayatlarınızın her anı için minnettarız. Ukrayna sen ne kadar güçlüysen o kadar özgürdür" ifadelerini kullandı.

Ukraynalı askeri analist Oleksander Musiyenko ise Ukrayna NV Radyosuna verdiği röportajda "Ukrayna'nın kazanımlar elde ettiğini söyledi ancak Rusya'nın güney-orta Zaporijya bölgesinde büyük bir karşı saldırıya başladığına ilişkin iddiayı yalanladı. Musiyenko, "Bu kesinlikle doğru değil. Bu, karşı taarruzun ana aşaması değil. Bu yalnızca bir aşama. Hızlı bir yarma ve yüzlerce kilometrelik kurtarılmış toprak bekleyebileceğimiz büyük ilerleme değil" dedi.

UKRAYNA: BAHMUT YÖNÜNDE 1400 METRE İLERLEMEYİ BAŞARDIK

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Doğu Kuvvetleri Sözcüsü Sergey Çerevatıy ise Ukrayna ordusunun Bahmut yönünde 1400 metre ilerlediğini iddia etti. Bir televizyon programında doğu cephesindeki duruma ilişkin açıklama yapan Çerevatıy, “Son bir günde cephe hattının çeşitli yerlerinde 1400 metreye kadar ilerlemeyi başardık. Düşman aktif bir savunma yürütüyor ve birliklerimizi vuruyor” dedi. Son bir günde Bahmut yönünde altı çatışma yaşandığını söyleyen Çerevatıy, Rusların Ukrayna birliklerine yönelik 330 topçu ve 8 hava saldırısı düzenlediğini öne sürdü. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar