Vietnamlı milyardere, 44 milyar dolarlık yolsuzluk davasında idam cezası verildi

Vietnamlı milyardere, 44 milyar dolarlık yolsuzluk davasında idam cezası verildi
Vietnamlı milyarder Truong My Lan, paravan şirketler ve vekiller üzerinden kontrol ettiği Saigon Ticaret Bankası'ndan 44 milyar dolar hortumlamaktan idam cezası aldı. Yorumcular, ceza ile kayıp milyarların iadesinin amaçlandığını belirtti.

Artı Gerçek - Vietnam'da dünyanın sahne olduğu en büyük banka dolandırıcılığı davalarından birinde sona gelindi. 67 yaşındaki iş insanı Truong My Lan, ülkenin en büyük bankalarından birini 11 yıl boyunca hortumladığı gerekçesiyle idam cezasına çarptırıldı. Truong My Lan, vekilleri aracılığıyla en büyük hissedarlarından biri haline geldiği Saigon Ticaret Bankası'nı, 44 milyar dolar değerinde kredi alarak yağmalamaktan hüküm giydi.

Truong My Lan, Vietnam'da idam cezasına çarptırılan az sayıdaki beyaz yakalı kadından biri oldu. Savcılar 27 milyar doların asla geri alınamayabileceğini söylerken, bazı yorumculara göre idam cezası verilmesinin sebebi, kayıp milyarların bir kısmının iade edilmesini sağlamak.

Yetkililer dava kapsamında 2 bin 700 kişinin ifade vermeye çağrıldığını, 10 devlet savcısı ve yaklaşık 200 avukatın da dava üzerinde çalıştığını açıkladı. Gösterilen kanıtlar, toplam 6 ton ağırlığındaki 104 kutu içinde mahkemeye sunuldu. Suçlamaları reddeden Truong My Lan ile birlikte 85 sanık yargılandı.

Davanın, Komünist Parti Genel Sekreteri Nguyen Phu Trong'un 2016'da başlattığı yolsuzlukla mücadele kampanyasının bugüne kadarki en çarpıcı ayağı olduğu belirtiliyor. Nguyen Phu Trong, halkın yolsuzluğa karşı duyduğu öfkenin, Komünist Parti'nin iktidarına karşı varoluşsal bir tehdit oluşturduğuna inanıyor.

Yolsuzlukla mücadele kampanyası, şimdiye kadar iki devlet başkanı ve iki başbakan yardımcısının istifaya zorlanmasına ve yüzlerce yetkilinin disipline sevk edilmesine ya da hapse atılmasına neden oldu.

TRUONG MY LAN KİM?

Truong My Lan, eski adı Saigon olan Ho Chi Minh City'de Çin-Vietnamlı bir aileden geliyor. Ho Chi Minh Kenti'nde, Güney Vietnam'ın anti-komünist başkenti olduğu günlerden bu yana Vietnam ekonomisinin ticarinde geniş pay sahibi büyük bir etnik Çinli topluluk yaşıyor.

Annesiyle birlikte bir pazar tezgahında kozmetik ürünleri satarak iş hayatına atılan Truong My Lan, Komünist Parti 1986'da Doi Moi olarak bilinen ekonomik reform dönemini başlattıktan sonra arazi ve mülk satın almaya başladı. 1990'lı yıllarda geniş bir otel ve restoran portföyüne sahip oldu.

Vietnam, dünyada Çin'e alternatif bir imalat sektörüyle tanınsa da, varlıklı Vietnamlıların çoğu gelirlerini gayrimenkul sektöründe kazanıyor. Vietnam'da tüm araziler resmi olarak devlete ait ve bu arazilere erişim genellikle devlet yetkilileriyle kişisel ilişkilere dayanıyor. Bu nedenle ülkenin ekonomisi büyüdükçe yolsuzluk da artıyor.

2011 yılında Truong My Lan da Ho Chi Minh City'de tanınmış bir iş insanı haline gelmiş ve nakit sıkıntısı çeken üç küçük bankanın birleşmesini öncülük etmesine izin verilmişti. Ortaya çıkan banka, Saigon Ticaret Bankası'ydı.

İDDİALAR NEYDİ?

Vietnam yasaları herhangi bir kişinin herhangi bir bankada yüzde 5'ten fazla hisseye sahip olmasını yasaklıyor. Ancak savcılar, Truong My Lan'ın yüzlerce paravan şirket ve vekili olarak hareket eden kişiler aracılığıyla Saigon Commercial'ın yüzde 90'ından fazlasına sahip olduğunu söylüyor.

Truong My Lan, bu gücü kullanarak yönetici pozisyonlarına kendi çalışanlarını atamak ve daha sonra kontrol ettiği paravan şirketlerin talep ettiği yüzlerce kredi başvurusunu onaylamaları için emir vermekle suçlandı. Bu kredilerin tutarı, bankanın tüm kredilerinin yüzde 93'ünü oluşturuyor.

Savcılara göre Truong My Lan, Şubat 2019'dan itibaren üç yıl boyunca, şoförüne bankadan 108 trilyon Vietnam dongu, yani 4 milyar dolardan fazla nakit çekmesini ve bodrum katında saklamasını emretti.,

ZİMMETİNE GEÇİRDİĞİ PARANIN AĞIRLIĞI 2 TONA YAKIN

Bu kadar nakit paranın ağırlığı, tamamı Vietnam'ın en yüksek değerli banknotlarından oluşsa bile 2 tona yakın. Truong My Lan ayrıca kredilerinin hiçbir zaman incelenmemesini sağlamak için cömertçe rüşvet vermekle suçlandı. Yargılanan kişilerden biri, 5 milyon dolar rüşvet almakla suçlanan merkez bankası başmüfettişiydi. (Kaynak)

Öne Çıkanlar