Von der Leyen'den AB ülkelerine çağrı: Ukrayna'nın üyeliği için radikal değişikliklere hazır olun

Von der Leyen'den AB ülkelerine çağrı: Ukrayna'nın üyeliği için radikal değişikliklere hazır olun
Yayınlanma:
A+ A-
Avrupa Komisyonu Başkanı Von der Leyen, Avrupa Birliği üyesi ülkelere, "Ukrayna ve diğer ülkelerin birliğe üye olması için gereken radikal değişikliklere derhal hazırlanması" çağrısı yaptı. Von der Leyen, "Avrupalı dostlarımızı geride bırakamayız" dedi.

Artı Gerçek - Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, 2024 Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinin yaklaştığını belirterek, görevi süresince AB'nin "jeopolitik" bir birlik haline geldiğini ancak "henüz işinin bitmediğini" söyledi. Von der Leyen, AB'nin Ukrayna ve diğer ülkelerin bloğa üye olması için gereken radikal değişikliklere derhal hazırlanması gerektiğini dile getirdi. Avrupa Komisyonu Başkanı Fransa'nın Strazburg kentinde düzenlenen AP Genel Kurul oturumunda yaptığı yıllık "Birliğin Durumu" konuşmasında üye ülkeleri, genişlemiş bir AB'ye hazırlanmak için Ukrayna ve diğerlerinin "kararlılığına ayak uydurmaları" gerektiği konusunda uyardı ve "Avrupalı dostlarımızı geride bırakmayı göze alamayız" diye ekledi.

MİLYONLARCA GENÇ GELECEK YIL İLK DEFA OY KULLANACAK

Sözlerine Haziran 2024'te düzenlenecek AP seçimleriyle başlayan von der Leyen, milyonlarca seçmenin yaşı gereği ilk kez oy vereceğini, nasıl bir gelecek istediklerini düşünürken Avrupa'nın yaşadığı ekonomik kriz, Ukrayna'daki savaş, iklim değişikliğinin yıkıcı etkisi gibi konuları değerlendireceklerini dile getirdi. Von der Leyen, "Gençler, belirsizliklerle dolu bir dünyada Avrupa'nın bir kez daha tarihin çağrısına cevap vermesi gerektiğine inanıyor. Birlikte yapmamız gereken şey budur. Bu, Avrupalıların kaygılarıyla başa çıkma konusunda güvenini kazanmakla başlıyor. Gelecek 300 gün içinde bize emanet ettikleri işi bitirmemiz gerekiyor" dedi.

'İŞİMİZ DAHA BİTMEDİ'

Göreve geldiği 2019'da "yeşil, dijital ve jeopolitik bir Avrupa"dan söz ettiğinde birçok milletvekilinin bunlara şüpheyle yaklaştığını ancak Covid-19 salgını ve Avrupa kıtasında yeniden kendini gösteren savaşın kendisini haklı çıkardığını vurgulayan von der Leyen, "Avrupa'nın bugün geldiği noktaya bakın. Ukrayna'yı destekleyen, Rusya'nın saldırganlığına karşı duran, iddialı Çin yatırımları ve ortaklıklarına yanıt veren bir jeopolitik birliğin doğuşuna tanık olduk" ifadelerini kullandı. Von der Leyen, "2019'da sunduğum siyasi yönergelerin yüzde 90'ından fazlasını yerine getirdik. Birlikte, Avrupa'nın cesur ve birlik olduğunda işleri nasıl hallettiğini gösterdik. Ancak işimiz daha bitmedi. Öyleyse beraber olmaya devam edelim. Bugün sözlerimizi yerine getirelim, yarına hazırlanalım" diye konuştu.

UKRAYNALILARA DESTEK

Savaşın başından bu yana 4 milyon Ukraynalının AB'ye sığındığını anımsatan von der Leyen, konuta, iş piyasasına, sağlık hizmetlerine erişimlerini sağlayan "geçici koruma direktifi"nin süresinin uzatılacağını dile getirdi ve AB'nin Ukrayna'ya desteğinin devam edeceğini ekledi.

UKRAYNA, MOLDOVA VE BATI BALKANLARDA 'LİYAKATA DAYALI' GENİŞLEME

Ukrayna'nın yanı sıra Moldova ve Batı Balkan ülkelerinin geleceğinin AB'de olduğuna dikkati çeken von der Leyen, genişlemenin liyakata dayalı olduğunun altını çizdi. Başarılı bir genişleme için bir vizyon ortaya koyulması gerektiğini söyleyen Von der Leyen, "Özgür, demokratik ve refah içinde yaşayan 500 milyondan fazla insanın oluşturduğu bir birlik. Özgürce okuyabilen ve çalışabilen gençlerden oluşan bir birlik. Hukukun üstünlüğü ve temel hakların her zaman mevcut olduğu, gelecekteki üye ülkelerde birliğimizin temeli olan, bağımsız yargı ve muhalefet, gazetecilere saygı duyulan canlı demokrasilerle tamamlanmış bir birlik" ifadeleriyle söz konusu vizyonun çerçevesini çizdi.

DÜZENSİZ GÖÇ VE İNSAN KAÇAKÇILIĞIYLA MÜCADELE

Von der Leyen, AB'nin düzensiz göçle mücadelesi için her göç rotası üzerinde çalışmalar yaptığını belirterek, Batı Balkanlar'daki ortaklarla yakın işbirliği içinde çalışarak düzensiz akışları azaltacaklarını anlattı. Tunus ile yapılan göç anlaşmasına değinen AB Komisyonu Başkanı, bu gibi ortaklıkları başka üçüncü ülkelerle de yaparak düzensiz göçü azaltmayı hedeflediklerini ifade etti.

Von der Leyen, AB'nin kurumlarının birliğin sınırlarını korumak için üye ülkelerle de işbirliklerini derinleştirdiğine dikkati çekerek, Bulgaristan ve Romanya'nın artık Şengen'e dahil edilmesi gerektiğini vurguladı. İnsan kaçakçılığıyla mücadelenin hayati olduğuna işaret eden von der Leyen, "Bu yüzden Komisyon insan kaçakçılığıyla mücadele konusunda uluslararası bir konferans düzenleyecek. Bu suça son vermenin zamanı geldi" diye konuştu.

AFRİKA'YA ÖZEL VURGU

Von der Leyen, Libya ve Fas'ta yaşanan afetlere değinerek, "Avrupa, her zaman elinden gelen her türlü desteği vermeye hazır olacaktır" değerlendirmesini paylaştı. Sahel bölgesindeki duruma dikkati çeken von der Leyen, Rusya'nın buradaki istikrarsızlıktan faydalandığını, ileride tehlikeli durumun daha da tırmanacağını belirtti. AB'nin Afrika için ortak konulara odaklanan, karşılıklı yarar sağlayan bir ortaklık geliştirmesi gerektiğini söyleyen AB Komisyonu Başkanı, Birliğin Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ile yeni bir stratejik yaklaşım üzerinde çalışacaklarını da ekledi. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar