Wagner kurucusu Prigojin: Ukrayna'da savaşan 5 binden fazla eski hükümlü affedildi

Wagner kurucusu Prigojin: Ukrayna'da savaşan 5 binden fazla eski hükümlü affedildi
Yayınlanma:
A+ A-
Rus paralı asker şirketi Wagner'in kurucusu Yevgeniy Prigojin Ukrayna'da savaşan eski hükümlülerden 5 binden fazlasının affedildiğini duyurdu. Prigojin "Wagner ile sözleşmelerini tamamladıktan sonra 5 binden fazla kişi affedilerek serbest bırakıldı" dedi.

Artı Gerçek - Rusya ordusunun yanında Ukrayna'da savaşan paralı asker şirketi Wagner Grubu'nun kurucusu Yevgeniy Prigojin şirketle kontratları sona eren 5 binden fazla hükümlünün suçlarının affedildiğini öne sürdü.

Rusya Devlet Başkanlığı'na yakınlığıyla tanınan Prigojin'in, Ukrayna'da savaşmaları için Wagner'e cezaevlerinden hükümlü topladığı anlara ait görüntüler ortaya çıkmıştı.

Telegram hesabından açıklamalarda bulunan Prigojin "Şu anda, Wagner ile sözleşmelerini tamamladıktan sonra 5 binden fazla kişi affedilerek serbest bırakıldı" dedi.

Yaptığı yemek servisleri nedeniyle "Putin'in Aşçısı" olarak da anılan Prigojin, şu anda üst düzey askeri yetkilileri, eski casusları ve hükümlüleri işe alan Wagner'in kontrol ediyor ve Putin'in müttefiklerinin en güçlülerinden biri olarak kabul ediliyor. Amerika Birleşik Devletleri, Prigojin'e yönelik yaptırımları hayata geçirmişti.

1990'larda iş hayatına atılmadan önce soygun ve diğer suçlardan Sovyetler döneminde dokuz yıl hapis yatmış olan Prigojin ilk kez Wagner'in kuruluşundaki rolünü geçen yıl Ukrayna savaşının başlamasının ardından kabul etmişti. Wagner Grubu Ukrayna'nın yanı sıra Libya, Suriye, Orta Afrika Cumhuriyeti ve Mali'de de faaliyet göstermişti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar