Paralı asker şirketi Wagner, Bahmut'un doğusunu ele geçirdiğini öne sürdü

Paralı asker şirketi Wagner, Bahmut'un doğusunu ele geçirdiğini öne sürdü
Yayınlanma:
A+ A-
Rusya ordusu yanında savaşan paralı asker şirketi Wagner'in kurucusu Prigojin Ukrayna'nın Bahmut kentinin doğusunu ele geçirdiklerini iddia etti. NATO Genle Sekreteri Stoltenberg de kentin ilerleyen günlerde düşebileceğini söyledi.

Artı Gerçek - Rusya ordusunun yanında savaşan paralı askeri şirketi Wagner Grubu'nun kurucusu Yevgeniy Prigojin güçlerinin Ukrayna'nın doğusundaki Donetsk'te yer alan Bahmut kentinin doğusunu kontrol altına aldığını iddia etti. Prigojin'in iddiası doğrulanırsa bu kentin yaklaşık yarısının kontrolünün Rus güçlerine geçtiği anlamına geliyor.

Ayrıca aylardır Ukrayna'da ciddi bir başarı elde edemeyen Rusya ordusu için aylardır şiddetli çatışmaların sürdüğü kentin ele geçirmesi sembolik önem de taşıyor. Prigojin, Telegram hesabından yaptığı açıklamada " Bakhmut Nehri'nin doğusundaki her yer tamamen Wagner'in kontrolü altında" ifadelerini kullandı.

Nehir, halihazırda büyük ölçüde Rusya'nın kontrolünde olan Donetsk eyaletinin ucunda yer alan Bakhmut'u ikiye bölüyor. Şehir merkezi ise nehrin batı yakasında. İki taraf da çatışmalarda karşı taraftan binlerce askerin öldürüldüğünü iddia ediyor. Ukrayna Başbakan Yardımcısı Irina Vereşçuk'a göre hala 38'i çocuk 4 binden fazla sivilin büyük oranda harabeye dönen kentte yaşamaya çalışıyor.

STOLTENBERG: ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE DÜŞEBİLİR

Ukrayna Genelkurmayı bu sabah yaptığı açıklamada "Düşman verdiği ciddi kayıplara rağmen Bahmut'a saldırmayı sürdürüyor" diyerek çatışmaların sürdüğünü duyurdu. Ancak NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de Bahmut'daki Ukrayna güçlerinin durumu konusunda karamsar bir tablo çizdi. Stoltenberg Stokholm'deki AB Savunma Bakanları Zirvesi'nin yan oturumlarından birinde yaptığı açıklamada "Rusya büyük kayıplar yaşadı ama aynı zamanda Bahmut'un önümüzdeki günlerde düşebileceğini göz ardı edemeyiz" ifadelerini kullandı. Bunun savaşta bir dönüm noktası olmayacağını savunan Stoltenberg durumun "Rusya'yı hafife almamak gerektiğini, Ukrayna'ya destek sağlamaya devam etmeleri gerektiğini" gösterdiğini de sözlerine ekledi.

AVRUPA GENEL MAHKEMESİ PRİGOJİN'İN ANNESİNE YAPTIRIMLARI KALDIRDI

Diğer yandan Avrupa Genel Mahkemesi, Wagner'in kurucusu Prigojin'in annesi Violetta Prigojina'ya yönelik olarak uygulanan yaptırımların kaldırılmasına karar verdi. Kararda, ''Violetta Prigojina ile oğlu arasındaki bağ sadece aile ilişkisi temelindedir ve listeye dahil edilmesi için yeterli gerekçe oluşturmaz" ifadesi yer aldı.

Violetta Prigojina'nın AB'nin kısıtlayıcı tedbirlerine karşı açtığı davada karar veren AB mahkemesi, Wagner'in kurucusunun ailesine mensup olmanın tek başına yaptırım listesine dahil edilme gerekçesi olamayacağını belirtti. Mahkeme, anne Prigojina'nın yaptırım listesinden çıkarılması gerektiğine karar verdi. AB'nin en yüksek ikinci mahkemesinin kararında, "Yevgeniy Progojin Ukrayna'nın toprak bütünlüğü, egemenliği ve bağımsızlığını bozacak eylemlerden sorumlu olsa bile Violetta Prigojina ile oğlu arasındaki bağ sadece aile ilişkisi temelindedir ve listeye dahil edilmesi için yeterli gerekçe oluşturmaz" ifadesi yer aldı.

AB Konseyinin Prigojin ve annesi hakkında yaptırım kararı aldığı sırada gerekçe olarak gösterilen bir şirketin sahipliğinde Prigojina'nın hisse sahibi olmasının ise artık geçerli olmadığı çünkü Violetta Prigojina'nın 2017'den beri şirketin sahipleri arasında yer almadığı belirtildi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e yakınlığıyla bilinen Wagner Grubu'nun kurucusu Yevgeniy Prigojin'in annesi Violetta Prigojina, Rusya'nın Ukrayna'ya saldırmasından bir gün önce 23 Şubat 2022'de yaklaşık 400 kişiyle birlikte AB yaptırım listesine alınmıştı. AB'nin Rusya'ya yönelik yaptırım listesinde şu anda yaklaşık 1700 kişi ve şirket bulunuyor. Yaptırım listesinde Prigojin, karısı, oğlu ve Wagner'den diğer üst düzey isimler de bulunuyor. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar