İngiliz askeri istihbaratı: Ukrayna güçleri Bahmut'ta büyük baskı altında

İngiliz askeri istihbaratı: Ukrayna güçleri Bahmut'ta büyük baskı altında
Ukrayna'nın Bahmut kentinde Rus güçleri ve Ukrayna askerleri arasında şiddetli çatışamalar sürüyor. Ukraynalı yetkililer kentin henüz Rusya'nın kontrolüne geçmediğini duyururken İngiltere Ukrayna güçleri "büyük baskı altında" dedi.

Artı Gerçek - İngiltere askeri istihbaratı Ukrayna'nın doğusundaki Donetsk bölgesinde bulunan Bahmut kentini savunan Ukrayna askerlerinin Rus kuvvetlerinin giderek artan ağır baskısı altında olduğunu duyurdu. Savaşta Rusya karşısında Ukrayna hükümetine silah sağlayan müttefik İngiltere'nin savunma bakanlığının Twitter adresinden yapılan açıklamada kentin içi ve çevresinde şiddetli çatışmaların olduğu belirtildi.

Açıklamada Rus kuvvetleri ve Rus paralı asker şirketi Wagner Grubu savaşçılarının kentinden kuzeyinde daha da ilerlediği belirtildi ,Ukrayna güçlerinin bölgeye ek elit asker gönderdiği söylendi. Son 36 saatte kentteki ik köprünün yok edildiğini açıklayan İngiliz askeri istihbaratı, Ukrayna'nın kontrolünde olan tedarik yollarının giderek kısıtlandığını duyurdu.

WAGNER GRUBU BAŞKANI PRİGOJİN TABUTLARLA POZ VERDİ

Rus paralı asker şirketi Wagner Grubu'nun Devlet Başkanı Putin'e olan yakınlığıyla tanınan başkanı Yevgeniy Prigojin önceki gün kentin "neredeyse tamamının kuşatıldığını" söylemiş, Ukrayna lideri Volodimir Zelenskiy'e askerlerinin hayatını kurtarmak istiyorsa güçlerin geri çekmesi çağrısı yapmıştı.

Yine kamuflaj kıyafetiyle poz veren Prigojin bu kez ölen Ukraynalı askerlerin tabutlarının bir kamyona konulduğu videoda boy gösterdi. Prigojin videoda " Ukrayna ordusuna ait savaşçıların başka bir sevkiyatını evlerine gönderiyoruz. Cesurca savaştılar ve öldüler. Bu yüzden son kamyon onları anavatanlarına götürecek" dedi.

BELEDİYE BAŞKANI YARDIMCISI: KENT HENÜZ RUS KONTROLÜNE GEÇMEDİ

Bahmut kentinin belediye başkan yardımcısı Oleksandr Marçenko ise kentin henüz Rusya'nın kontrolüne geçmediğini söyledi. Marçenko BBC Radio 4'e yaptığı açıklamada sokak çatışmalarının sürdüğünü söyledi.

Marçenko "Şehir çevresinde ve içinde sokak çatışmaları da var ama Rusya Ukrayna silahlı kuvvetleri sayesinde hala şehrin kontrolünü ele geçirmiş değil (...) Rusların kullandığı taktik kavruk toprak taktiğidir. Bakhmut'u yok etmek istiyorlar, şehri yok etmek istiyorlar. Ve açıkçası bunu neden yaptıklarını anlayamıyorum" dedi.

Kentte yaklaşık 4 bin civarında sivil kaldığını söyleyen Marçenko bu kişilerin sığınaklarda olduğunu ve gaz, elektrik ye da temiz suya erişiminin olmadığını söyledi. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar