Wagner Grubu: Bahmut'u kuşatan birlikler cephane sıkıntısı çekiyor

Wagner Grubu: Bahmut'u kuşatan birlikler cephane sıkıntısı çekiyor
Yayınlanma:
A+ A-
Ukrayna'da Rusya saflarında savaşan paralı asker şirketi Wagner ile ordu bürokrasisi arasındaki gerilim sürüyor. Paralı asker şirketi Wagner'in kurucusu Yevgeniy Prigojin, Bahmut'taki kuvvetlerinin cephane sıkıntısı çektiğini ileri sürdü.

Artı Gerçek - Bir yılı geride bırakan Rusya-Ukrayna savaşında Rusya ordusu saflarında savaşan Wagner Grubu'na bağlı paralı askerlerin lideri Yevgeniy Prigojin'den Bahmut'u kuşatan birliklerinin durumuna ilişkin açıklama geldi. Prigojin, kuşatma operasyonunu sürdüren kuvvetlerinin cephane sıkıntısı çektiğini ve takviye yapılmaması hâlinde tüm cephenin çökeceğini ileri sürdü.

'İHANET Mİ DEĞİL Mİ ANLAMAYA ÇALIŞIYORUZ'

Hafta sonu yayınlanan bir videoda konuşan Yevgeniy Prigojin, Moskova'nın söz verdiği mühimmatın teslim edilmediğinden şikayet etti. Prigojin, "Wagner, Bahmut'tan şimdi çekilirse, tüm cephe çöker" dedi ve böylesi bir durumun Rus çıkarlarını koruyan tüm askeri oluşumlar için hoş olmayacağını sözlerine ekledi. Wagner'in patronu "Cephane kıtlığının nedeninin sıradan bürokratik bir sorun mu yoksa bir ihanet mi olduğunu anlamaya çalıştıklarını" söyledi.

RUSYA SAVUNMA BAKANI 'CEPHANE KITLIĞI' İDDİALARINI YALANLAMIŞTI

Düzenli olarak Rus ordu bürokrasisine dönük eleştiriler yapan Prigojin, geçen ay yaptığı bir açıklamada Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu'yu cephaneleri alıkoydukları gerekçesiyle 'ihanetle' suçlamıştı. Cumartesi günü yayınlanan videoda, Wagner Grubu'nun kurucusunun "Rusya'nın savaşı kaybetmesi hâlinde günah keçisi ilan edilebileceklerinden endişe duyduğunu" söylemesi dikkat çekti. Prigojin'in iddialarına geçen ay yanıt veren Savunma Bakanlığı ise, 'cephane kıtlığı' iddialarının kesinlikle gerçeği yansıtmadığını savunmuştu.

ABD: BAHMUT'UN ÖNEMİ STRATEJİK DEĞİL, SEMBOLİK

Öte yandan, Bahmut'taki duruma ilişkin bugün bir açıklama yapan ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, "Bahmut kentinin stratejik öneminden ziyade sembolik önemi olduğunu, dolayısıyla şehrin Rus güçlerinin kontrolüne geçmesinin savaşta inisiyatifin Rusya'nın lehine döndüğü anlamına gelmeyeceğini" söyledi. Ürdün ziyareti sırasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Austin, Bahmut'un düşüp düşmeyeceği veya ne zaman düşeceği konusunda tahminde bulunamayacağını da sözlerine ekledi. Austin, "Wagner kuvvetlerinin Rus kuvvetlerinden biraz daha etkili olduğunu söyleyebilirim" ifadelerini de kullandı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar