ABD, Wagner Grubu'nu 'uluslararası suç örgütü' olarak tanımladı

ABD, Wagner Grubu'nu 'uluslararası suç örgütü' olarak tanımladı
Yayınlanma:
A+ A-
ABD, Rus paralı asker şirketi Wagner Grubu'nu "uluslararası suç örgütü" olarak tanımladı. Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada şirkete ve destekçilerine yönelik yeni yaptırımların gelecek hafta hayata geçirileceği duyuruldu.

Artı Gerçek - ABD, Ukrayna'da binlerce mensubu olduğuna inanılan Rus paralı asker şirketi Wagner Grubu'nu "uluslararası suç örgütü" olarak tanımladı. Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada Bu kararla birlikte şirkete ve destekçilerine yönelik yeni yaptırımları gelecek hafta hayata geçireceğini duyurdu.

'UKRAYNA'DA 50 BİN WAGNER MENSUBU VAR'

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby yaptığı açıklamada "Wagner, Ukrayna ve diğer yerlerde zulümler ve insan hakları ihlalleri yapıyor" dedi. Kirby, yaptırımların kapsamını henüz açıklamayarak konuyu öncelikle Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne (BMGK) taşımayı tercih ettiklerini de ifade etti.

Ukrayna'da Wagner'e mensup yaklaşık 50 bin paralı asker olduğunu söyleyen Kirby'e göre Ukrayna'ya konuşlandırılan Wagner üyelerinin 40 bini eski hükümlülerden, on bini ise sözleşmeli personelden oluşuyor. Kirby, grubun "Rusya'nın düzenli askeri kuvvetlerine rakip haline geldiğini" ve ABD'nin Rus yetkililer ile Wagner'in tartışmalı kurucusu ve Vladimir Putin'in müttefiki Yevgeniy Prigojin arasında "gerginliği artırdığına" inandığını da sözlerine ekledi.

KUZEY KORE'Yİ WAGNER'E SİLAH VERMEKLE SUÇLADI

Rusya'nın kendisine uygulanan yaptırımlar nedeniyle silah ihracatı için farklı ülkelere yöneldiğini söyleyen ve Kuzey Kore'nin bugüne kadar Wagner'e silah temin ettiğini inkar ettiğine dikkati çeken Kirby, silah sevkiyatına dair olduğunu söylediği ABD istihbaratına ait uydu fotoğraflarını da düzenlediği basın toplantısında gösterdi.

cdcdddd.jpeg

18 Kasım 2022'de Rusya'dan kalkan trenlerin Kuzey Kore'ye geldiğini ve 19 Kasım 2022'de de Kuzey Kore'den silah doldurulan konteynerlerin Rusya'ya geri gönderildiğini gösterdiğini öne süren Kirby "Wagner'e yardım edenleri tespit etmek, faaliyetlerini bozmak, ifşa etmek ve hedef almak için durmaksızın çalışacağız" dedi. Kuzey Kore'nin silah göndermeye devam edeceğini düşündüklerini belirten Kirby "Kuzey Kore'yi Wagner'i yaptıkları bu teslimatları derhal durdurmaya çağırıyoruz" ifadelerini kullandı.

GRUP HALİHAZIRDA ABD YAPTIRIMLARI ALTINDA

Geçen ay ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Wagner Grubu'nu Orta Afrika Cumhuriyeti'ndeki faaliyetleri nedeniyle "özel ilgi konusu kuruluş" olarak tanımladığını duyurmuştu. Wagner, 2017'den beri ABD yaptırımları altında. ABD Ticaret Bakanlığı, teknoloji ve malzemelere erişimini daha da sınırlamak amacıyla geçen ay Wagner'i hedef alan yeni ihracat kısıtlamaları açıklamıştı. Avrupa Birliği de 2021'de Wagner'e yaptırımlar uyguladı ve grupla bağlantılı kişilerin "işkence, yargısız veya keyfi infaz ve cinayet dahil olmak üzere ciddi insan hakları ihlallerine" karıştıklarını duyurdu.

AB açıklamasında "Wagner, Libya, Suriye, Ukrayna (Donbas) ve Orta Afrika Cumhuriyeti dahil olmak üzere faaliyet gösterdikleri bazı ülkelerde istikrarsızlaştırma faaliyetlerine karıştı. Grup ayrıca, başta Sahel bölgesi olmak üzere başka yerlerde de zararlı etkisini yayıyor” ifadelerini kullandı (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar