Rus paralı asker şirketi Wagner'in eski komutanı Norveç'e sığındı

Rus paralı asker şirketi Wagner'in eski komutanı Norveç'e sığındı
Yayınlanma:
A+ A-
Rusya'nın Ukrayna savaşında yer alan paralı asker şirketi Wagner'i kendi askerlerini öldürmekle suçlayan grubun eski komutanlarından Andrey Medvedev, Rusya-Norveç sınırını geçerek ülkesinden kaçtı. Medvedev Norveç'e sığınma başvurusu da yaptı.

Artı Gerçek - Rusya'nın Ukrayna ile savaşında aktif rol alan Rus paralı asker şirketi Wagner Grubu'nun Ukrayna'da savaşan eski komutanlardan Andrey Medvedev, Norveç'e sığındı. Geçen cuma günü Rusya-Norveç sınırını geçen 26 yaşındaki eski Wagner komutanı burada sınır polisince gözaltına alındı. Norveç polisi Medvedev'in sığınma başvurusu yaptığını doğruladı.

Medvedev, Wagner Grubu'nun cezaevlerinden toplayarak cepheye sürdüğü eski mahkumları keyfi gerekçelerle öldürdüğünü ve kötü muamelede bulunduğunu gördüğünü daha önce anlatması nedeniyle hayatından endişe ettiğini belirterek sığınma başvurusu yaptı.

Rusya'dan kaçmasına yardımcı olan Gulagu.net adlı insan hakları grubuna çektiği videoda Medvedev, Rus ordusunda görev yaptığını, bir süre cezaevinde yattığını ve 6 Temmuz 2022'de dört aylık kontratla Wagner Grubu'na katıldığını söyledi.

Medvedev Gulagu.net insan hakları grubuna yaptığı açıklamada kontratının Wagner tarafından kendisine sorulmadan birden fazla kez uzatılması ve Wagner'in Ukrayna'da cepheye sürdüğü çok sayıda Rus mahkumu "emirlere uymadıkları" gerekçesiyle öldürdüğüne ve kötü muamelede bulunduğuna şahitlik etmesinin ardından üzerine gruptan uzaklaştığını söyledi. Medvedev, Gulagu.net insan hakları grubunun kurucusu Vladimir Osechkin'e, "Acı içinde ölmekten korkuyorum" derken, Osechkin de hayatından endişe ettiğini söyleyen Medvedev'e Rusya'dan kaçması için yardım ettiklerini belirtti.

'HERKESİN GÖZÜ ÖNÜNDE KURŞUNA DİZDİLER'

Medvedev, Wagner'e yönelik suçlamalarını henüz Norveç'e kaçmadan önce Rusya'da saklanırken birden geçen ay telefonla görüştüğü The Guardian gazetesine anlatmıştı. Wagmer komutanlarının "emirlere uymadıkları gerekçesiyle" cezaevinden toplanan mahkumları "bazen tek tek bazen çifter çifter öldürdüğünü" anlatan Medvedev " 7. saldırı müfrezesinin 4. takımının ilk bölüğünü komuta ederek Bahmut'ta savaştım" diyerek sözlerini “Mahkumlar et gibi, yem olarak kullanılıyor. Bana bir grup hükümlü verildi. Takımımdaki 30 kişiden sadece üçü hayatta kaldı. Daha sonra bize daha fazla mahkum verildi ve bunların çoğu da öldü" dedi.

Emirlere uymadığı gerekçesiyle en az 10 Wagner savaşçısının komutanlarınca öldürüldüğünü bildiğini, bunların bazılarına şahitlik ettiğini anlatan Wagner "Komutanlar onları bir atış alanına götürdüler ve herkesin gözü önünde kurşuna dizildiler. Bazen bir kişi vuruluyordu, bazen çift olarak vurulurlardı” dedi.

'KADERİMİN NUZHİN GİBİ OLACAĞINDAN KORKTUM'

Medvedev kaderinin, Wagner'in cepheye sürdüğü bir cinayet hükümlüsü olan ancak Ukrayna'ya teslim olarak taraf değiştirdiğini açıklayan ve takasla Rusya'ya iade edildikten sonra başına balyozla vurularak öldürülen Yevgeniy Nuzhin gibi olmasından korktuğunu da söyledi. O dönem Wagner'in patronu Yevgeniy Prigojin , Nuzhin'in öldürüldüğü görüntüleri yayınlamış ve "bir köpek, köpek gibi öldürülüyor" ifadelerini kullanmıştı. Savaş alanında Nuzhin'i komuta ettiğini de anlatan Andrey Medvedev The Guardian'a verdiği röportajda "Korkarım sesimi yükselttiğim için kaderim Nuzhin'inkiyle aynı olacak. Hayatımdan endişe ediyorum" demişti.

WAGNER KURUCUSU: DİKKAT EDİN ÇOK TEHLİKELİ

Wagner'i kuran Yevgeniy Prigojin ise Medvedev'in "mahkumlara kötü muamelede bulunduğunu" öne sürdü. Sözcüsü tarafından yapılan açıklamada Prigojin, "Dikkatli olun, o çok tehlikeli" dedi. Prigojin yaptığı açıklamada mahkumların öldürüldüğü veya kötü muamele gördüğü iddialarına ise değinmedi. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar