Wagner'in Belarus'taki varlığı nedeniyle Polonya sınıra asker kaydırıyor

Wagner'in Belarus'taki varlığı nedeniyle Polonya sınıra asker kaydırıyor
Polonya Güvenlik Komitesi'nin bu hafta yaptığı toplantıda Belarus sınırına askeri birlik kaydırma kararı alıdığı açıklandı. Güvenlik Komitesi Genel Sekreteri Zbigniew Hoffmann, Belarus ordusu ile Wagner'in eğitime başlamasını 'provokasyon' diye niteledi.

Artı Gerçek - Polonya Güvenlik Komitesi çarşamba günü yaptığı toplantıda Wagner Grubu'nun Belarus'taki varlığı nedeniyle ülkenin doğusuna askeri birlik kaydırma kararı aldı. Açıklama, Belarus Savunma Bakanlığı'nın, paralı asker grubu Wagner'in NATO üyesi Polonya sınırına birkaç kilometre uzaklıktaki askeri bölgede Belarus özel kuvvetlerini eğitmeye başladığını duyurmasının ardından geldi.

'WAGNER'İN VARLIĞI PROVOKASYON'

Polonya haber ajansı PAP'a açıklama yapan Güvenlik Komitesi Genel Sekreteri Zbigniew Hoffmann, "Belarus ordusu ile Wagner Grubu'nun eğitim ya da ortak tatbikatları kuşkusuz bir provokasyondur" dedi. Komite'nin Wagner savaşçılarının yer değiştirmesi gibi olası tehditleri analiz ettiğini dile getiren Hoffmann, "Askeri birliklerin Polonya'nın batısından doğusuna sevkine karar verildi" ifadelerini kullandı.

DAHA ÖNCE YAKLAŞIK 1500 GÜVENLİK GÜCÜ KONUŞLANDIRILMIŞTI

Polonya Savunma Bakanı Mariusz Blasczak bu ay başında ülkesinin 1000'den fazla askeri ve 500 polisi ülkenin doğusuna konuşlandırdığını dile getirmişti. Dün, Rusya'da geçen ay ordunun Ukrayna savaşındaki performansından şikayet ederek yönetime karşı birkaç gün süren isyan başlatan paralı asker şirketi Wagner'in kurucusu Yevgeniy Prigojin'in, Belarus'taki bir kampta Wagner savaşçılarını karşılarken gösterdiği öne sürülen bir video yayımlanmıştı. Videoda, Prigojin olduğu öne sürülen kişi savaşçılara yerel halka iyi davranmalarını, Belarus ordusunu eğitmelerini ve "Afrika'ya yapacakları yeni bir yolculuk için güçlerini toplamalarını" söylerken görüntülenmişti.

CIA BAŞKANI: PRIGOJİN'İN YERİNDE OLSAM YEMEKLERİMİ TADAN KİŞİYİ KOVMAZDIM

Öte yandan, Aspen Güvenlik Forumu’nda konuşan CIA Başkanı William Burns, Rus liderin hâlâ Prigojin’den intikam almak isteyebileceğini öne sürdü. Rusya Devlet Başkanı Putin'in Prigojin'le ilgili ne yapacağına karar vermek için zaman kazanmaya çalıştığını iddia eden Burns, "Prigojin'in yerinde olsaydım, yemeklerimi önceden tadan kişiyi kovmazdım" dedi. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar