Washington'dan Türkiye'ye Rusya uyarısı: İhlal tespit edersek yaptırım uygularız

Washington'dan Türkiye'ye Rusya uyarısı: İhlal tespit edersek yaptırım uygularız
Yayınlanma:
A+ A-
ABD'nin Yaptırım Koordinatörü O'Brien, Türkiye'nin Rusya yaptırımlarına uymasını istediklerini, ihlal tespit edilirse Ankara'ya 'ikincil yaptırım' uygulayabileceklerini açıkladı. O'Brien "Yaptırımlara uyulmadığı tespit edilirse aksiyon alınacak” dedi.

Artı Gerçek - ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Yaptırım Koordinatörü Büyükelçi James O'Brien, Türkiye'nin Rusya'ya yaptırım kararlarına uymasını beklediklerini, bunların delinmesine destek verilmesi durumunda "yaptırım adımları ya da ihlali durduracak başka adımları" atabileceklerini söyledi.

DW Türkçe'den Değer Akal'ın haberine göre O'Brien, söz konusu açıklamayı uluslararası basın kuruluşlarından gazetecilere brifinginde yaptı. ABD'nin Ukrayna'da sivil altyapıyı hedef alan Rusya'ya yönelik çok kapsamlı yeni yaptırımlar açıkladığını anlatan büyükelçi, uygulanan yaptırımlardan sonuç aldıklarını savundu. O'Brien, yaptırımlar sonucunda Rusya'nın askeri malzeme, mühimmat yapımı ve tedarikinde zorlandığını, sahada gücünü yitirmekte olduğunu ileri sürerek, mali yaptırımlar nedeniyle de finansal sorunlar yaşamaya başladığını, ayrıca 900 bin Rus vatandaşının savaş nedeniyle ülkelerinden kaçtığını söyledi.

BAYRAKTAR İHA'LARINI VE TAHIL ANLAŞMASINI ÖVDÜ

O'Brien, yaptırımlar konusunda Türkiye'den beklentiler ve Ankara ile Moskova arasındaki ilişkiler hakkında da değerlendirmelerde bulundu. Savaşta Türkiye'nin çok farklı konularda, çok önemli roller üstlendiğine vurgu yapan O'Brien, Türkiye'nin silahlı insansız hava araçları ile Ukrayna'ya sağladığı desteği övdü, "Bunlar muharebe meydanında büyük önem taşıdı” dedi.

ABD'nin yaptırım koordinatörü, Türkiye'nin aynı zamanda Birleşmiş Milletler'in Karadeniz Tahıl İnisyatifi'nin de bir nevi sponsorluğunu ve arabuluculuğunu üstlendiğine dikkat çekerek, "Dolayısıyla Türkiye'nin bu ihtilafta hem insani hem de askeri bakımdan üstlendiği rol büyük önem taşımıştır” ifadelerini kullandı.

'TÜRKİYE'DE ÖZEL SEKTÖRÜ YAPTIRIMLARA UYUYOR'

Bununla birlikte O'Brien, hem Türkiye hükümetine, hem de Türkiye'de özel sektörüne, yaptırımlara uyulmasını beklentisini "çok açık bir biçimde aktardıklarını” açıkladı, Özel sektörünün bu konuda çok net olduğunu ve büyük ölçüde de yaptırımlara uyduklarını gözlemlediklerini kaydetti.

'UYULMAZSA AKSİYON ALIRIZ'

Türkiye'yi "önemli bir partner” olarak nitelendiren ve "her zaman olduğu gibi bu konuda da çok açık ve samimi görüş alışverişinde bulunduklarını” anlatan O'Brien, ABD'nin yaptırımlar konusunda politikasının net olduğunu, Türk tarafına da "çıkarlarımız gerektirdiği takdirde yaptırım uygularız” mesajını verdiklerini vurguladı.

Önümüzdeki aylarda Türkiye'den bazı beklentileri olduğunu aktaran James O'Brien, "Yaptırımlara uyulduğunu görmek için hem Türk makamları hem özel sektörü ile çok yakın angajmanımızı sürdüreceğiz. Eğer yaptırımlara uyulmadığı tespit edilirse aksiyon alınacak” dedi.

'İKİNCİL YAPTIRIM KARARLARI ALINABİLİR'

O'Brien bu aksiyonun ne olabileceğine de açıklık getirdi. Yaptırımların delinmesine yol açan materyallerin temini nedeniyle ikincil yaptırım kararlarının alınabileceğini söyleyen ABD'li koordinatör, ayrıca "ihlali durduracak başka adımların atılmasının da seçenekler arasında bulunduğunu” dile getirdi.

ABD PETROL TAVAN FİYATINA DA UYUM BEKLİYOR

ABD'li büyükelçi, G7'nin Rus petrolüne tavan fiyat uygulaması konusunda Türkiye'den beklentilerini de anlattı. O'Brien, "Beklentimiz Rus petrolünün en büyük alıcıları olan Çin, Hindistan ve Türkiye'nin kendileri için çok iyi bir fiyat pazarlığı yapmaları, böylelikle fiyatların tavan fiyatının altında olmasını sağlamaları. Böylelikle resmi olarak tavan fiyat koalisyonunda yer almasalar da, yaptırımlara uymuş olacaklar” diye konuştu.

ERDOĞAN VE PUTİN'İN PROJESİ İÇİN DE YAPTIRIM SİNYALİ

O'Brien, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, ikili ekonomik ilişkilerini geliştirme, Türkiye'yi doğalgaz üssü haline dönüştürme planlarını da değerlendirdi. ABD'li yetkili, Rusya'nın Ukrayna'da başlattığı savaşı için kaynak arayışını yakından takip edeceklerini, yaptırımlarını bu girişimlere uyarlayacaklarına işaret etti. O'Brien, "Bu Türkiye ile istişarelerin süreceği ve Türkiye'nin Rusya ile angajmanını sürdürme planlarında değişikliğe gitmek durumunda kalabileceği anlamına geliyor” diye konuştu.

AB DE ANKARA'YA ÇAĞRI YAPTI

Avrupa Birliği (AB) de bu hafta Genel İşler Konseyi'nde kabul edilen kararda Türkiye'ye Rusya'ya uygulanan yaptırımlara uyma çağrısı yaptı. Kararda, Türkiye'nin Ukrayna tahılının ihracatını kolaylaştırmada oynadığı yapıcı rolün Konsey tarafından "takdir edildiği” vurgulanırken, "Ancak Konsey, AB'nin Rusya'ya yönelik yaptırımlarına Türkiye'nin uyum sağlamamasını derin üzüntüyle karşılamaktadır” ifadelerine yer verildi.

Konsey kararında, Türkiye'nin AB'nin dış politika pozisyonlarına uyum sağlamasının, yaptırımlara katılmasının ilişkilerdeki "en yüksek öncelikli konu” olduğunun altı çizildi. AB üyeleri, Ukrayna'ya karşı savaş açması nedeniyle Rusya'ya uygulanan yaptırımların ve kısıtlayıcı tedbirlerin delinmemesi gerektiğinin altını çizerken, şu çağrıyı yaptı:

"Bu bağlamda Konsey, Türkiye'nin, özellikle çift kullanımlı ürünler de dâhil olmak üzere, mallar konusunda söz konusu olan Gümrük Birliği içindeki serbest dolaşımı da dikkate alarak, söz konusu kısıtlayıcı tedbirlere tam olarak riayet etmesini beklemektedir.”

ANKARA: YAPTIRIMLARIN İHLALİNE MÜSAADE EDİLMEYECEK

Türkiye Dışişleri Bakanlığı ise AB'nin bu kararları hakkında yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'nin yaptırımlara taraf olmamakla birlikte yaptırımların ihlaline müsaade edilmeyeceği yönündeki kararlı tutumunun dikkate alınmamasının "kasıtlı bir yaklaşım” olarak görüldüğü belirtildi.

Açıklamada, "Ülkemizin Rusya'yla ticari ve ekonomik ilişkileri, yaptırımları etkisiz kılacak bir mahiyete sahip olmadığı gibi Rusya'yla diyaloğumuzun sürdürülmesinin, Tahıl Anlaşması ve esir değişimi örneklerinde görüldüğü üzere savaşın olumsuz etkilerinin asgari düzeyde tutulması bakımından da önem arz ettiği açıktır" ifadelerine yer verildi.

ERDOĞAN'DAN BORRELL'E: MUHATAP ALMIYORUM

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell'in Avrupa Parlamentosu'na gönderdiği bir yazı geçen hafta Alman medyasında yayımlanmıştı. Haberlerde Borrell'in, Rusya'ya uygulanan yaptırımların Türkiye üzerinden delinebileceği endişesini dile getirdiği belirtilmişti. Türkiye'nin AB'nin Rusya'ya karşı yaptırımlarına katılmaması, aksine Rusya ile ekonomik ilişkilerini geliştirme adımları atmasından rahatsızlık duyulduğu aktarılmıştı.

Erdoğan, Türkmenistan ziyareti dönüşünde gazetecilere yaptığı açıklamada Borrell'e sert çıktı. "Borrell'i muhatap olarak almıyorum. O, olsa olsa Mevlüt Bey'in muhatabı olabilir” diyen Erdoğan, şu ifadeleri kullandı: "Yaptığı açıklama hiç şık değil. Yani bir defa bizim Rusya'yla ilişkilerimizi Borrell tayin, tanzim edemez. O bu konularda böyle bir karar verecek ne kalitededir ne kapasitededir. Çok çirkin bir açıklama. Sen nasıl olur da kalkarsın bizim Rusya'yla ilişkilerimizi yaptırımlar içerisinde değerlendirirsin.” (Kaynak)

Öne Çıkanlar