Yasak kalktı, Maduro sekiz yıl sonra Brezilya'ya gitti

Yasak kalktı, Maduro sekiz  yıl sonra Brezilya'ya gitti
Yayınlanma:
A+ A-
Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, Brezilya'nın ev sahipliğinde düzenlenen Güney Amerika Ulusları Birliği (UNASUR) zirvesine katılmak üzere Brezilya'ya gitti. Brezilya Devlet Başkanı Lula, Maduro'nun ülkeye girişini yasaklayan kararı iptal etmişti.

Artı Gerçek -Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva'nın davetlisi olarak ülkeye sekiz yıl sonra giden Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, mevkidaşı tarafından Devlet Başkanlığı Sarayı Planalto'da karşılandı. İki lider baş başa ve heyetler arası görüşmenin ardından basın toplantısında değerlendirmelerde bulundu.

MADURO, UNASUR'UN ABD YAPTIRIMLARININ KALDIRILMASI ÇAĞRISI YAPMASINI İSTEDİ

Maduro ve Lula yaptıkları açıklamalarda ABD'nin Venezuela'ya yönelik yaptırımlarını eleştirdi. Maduro, başknet Brasilia'da yapılacak UNASUR zirvesinde Venezuela'ya yaptırımların kaldırılması çağrısında bulunulmasını umduğunu söyledi.

Lula da ABD yaptırımlarını "aşırı derecede abartılı" olarak nitelendirdi ve ABD'yi, Washington tarafından serbest seçimlere izin vermeyen otoriter bir lider olarak görülen solcu Maduro'nun meşruiyetini inkar ettiği için eleştirdi. ABD, Avrupa Birliği (AB) ve Latin Amerika ülkelerinin Venezuela'da eski muhalif lider Juan Guaido'yu geçici devlet başkanı olarak tanıma kararını "saçma" bulduğunu vurgulayan Lula, "Avrupa'da demokrasiyi eksiksiz uygulayan Avrupalılara dedim ki sahtekar birini devlet başkanı olarak kabul etmenizi anlayamıyorum" ifadesini kullandı.

MADURO: UMARIM BİR DAHA KİMSE İKİ ÜLKE ARASINDAKİ KAPILARI KAPATMAZ

Maduro, Brezilya'da bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, sağ ideolojiler tarafından ülkesine yönelik aşırılık yanlısı bir model uygulandığını ve Brezilya'daki bütün kapıların hükümetlerine kapatıldığını söyledi. Brezilyalı iş insanlarına ve şirketlerine kapılarının açık olduğunu belirten Maduro, "Umarım bir daha kimse Brezilya ile Venezuela arasındaki kapıları kapatmaz" ifadesini kullandı. Maduro, Latin Amerika birliğinin sağlanmasının önemine dikkati çekerek, "Güney Amerika halkları yüzyıllarca inkar edildi, bu sebeple Latin Amerika birliğinin tek bir halk olarak hüküm sürdüğü yeni küresel jeopolitik sistem için çalışıyoruz" dedi.

LULA: TARİHİ BİR AN YAŞIYORUZ

Lula da Venezuela'nın, Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika'nın oluşturduğu BRICS grubuna dahil olması taraftarı olduğunu belirterek, "Yakında bunu ele alacağız ve çeşitli entegrasyon taleplerini değerlendirmemiz gerekiyor" ifadelerini kullandı. Maduro da ülkesinin BRICS'e katılmayı istediğinin altını çizdi.Lula "Tarihi bir an yaşıyoruz... Amazon bölgesini paylaştığımız bir komşumuzla bunca yılın diyalogsuz geçtiğine inanmak zor" ifadesini kullandı.

DÖRT ANLAŞMA İMZALANDI

Heyetler arası toplantıya taraflardan Venezuela Devlet Başkan Yardımcısı Delcy Rodriguez, Dışişleri Bakanı Yvan Gil, Brezilya Devlet Başkan Yardımcısı Geraldo Alckmin, Brezilya Dışişleri Bakanı Mauro Vieira olmak üzere çok sayıda üst düzey yetkilinin katıldığı bilgisi paylaşıldı. İki ülke arasında bilim, teknoloji, tarım, ulaşım, enerji, su ürünleri, balıkçılık, turizm ve kültür alanında iş birliği amacıyla 4 anlaşmanın imzalandığı bildirildi.

BOLSONARO DÖNEMİNDE İLİŞKİLER DONDURULMUŞTU

Brezilya'da 2018'de göreve gelen aşırı sağcı eski Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, 2019'da çıkardığı kararname ile Maduro'nun ülkeye girişini yasaklamış ve Karakas'taki Brezilya büyükelçiliğini kapatarak Venezuela ile diplomatik ilişkileri dondurmuştu .Bolsanaro daha sonra eski muhalefet lideri Guaido'yu Venezuela'nın meşru lideri olarak tanıma kararı almıştı. Brezilya'da devlet başkanlığı seçimini kazanan Lula da Silva ise 1 Ocak 2023'te görevi devralmasının ardından bu kararı iptal etmişti. Venezuela'nın yeni Brasilia Büyükelçisi Manuel Vicente Vadell, Brezilya Devlet Başkanı Lula'ya güven mektubunu sunmuştu. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar