Yeni Zelanda Merkez Bankası'ndan sağcı hükümete anadili tepkisi: Maorice ismimizle gurur duyuyoruz

Yeni Zelanda Merkez Bankası'ndan sağcı hükümete anadili tepkisi: Maorice ismimizle gurur duyuyoruz
Yeni Zelanda Merkez Bankası, yeni kurulan sağcı koalisyon hükümetinin Māori dilinin kullanımını kısıtlama girişimlerine kafa tuttu. Bankanın başkanı, tabelalarında da yer alan Māorice isimlerinden onur duyduklarını söyledi.

Artı Gerçek - Yeni Zelanda'da iktidardaki İşçi Partisi'nin seçimleri kaybetmesi sonrasında iktidara gelen sağcı hükümet, eski başbakan Jacinda Ardern'in döneminde alınan "ilerici" kararlara bir bir el ataya başladı. Ülkede yeni neslin sigara içmemesi çıkarılan yasak kararı geri çekilirken, Ardern'in yerli Māorilerin dillerinin resmi kurumlarda iletişim dili olarak kullanılması yönündeki reformunun da geriletilmesi planlanıyor. Yeni Zelanda Merkez Bankası (RBNZ) ise Māori kültürüne saygı göstermeye devam edeceklerini ve Māorice isimlerinden vazgeçmeyeceklerini açıkladı.

Yeni Zelanda'daki üç partili yeni sağcı koalisyondaki partiler arasında geçen hafta imzalanan anlaşmalar arasında, Māori dilinin kullanımının azaltılması, bütün hükümet kurumlarının idari bölüm isimleri ve iletişimlerinde öncelikle İngilizceyi kullanmayı şartı da yer alıyordu. Yeni Başbakanı Christopher Luxon aynı zamanda, Merkez Bankası'nın (RBNZ) yetki alanını "reformdan" geçirecek yasalar geçireceklerini de duyurdu.

'KULLANMAYA DEVAM EDECEĞİZ'

RBNZ Başkanı Adrian Orr ise bankanın bugünkü para politikaları toplantısından sonra hem Māori dilinin kullanımının kısıtlanmasına hem de yetki alanı tartışmasına yanıt verdi. Orr, bankanın tabelasında da yer alan Māorice ismi "Te Putea Matua" ile gurur duyduklarını ve bu ismi, RBNZ'nin yanı sıra kullanmaya devam edeceklerini söyledi.

'TE AO MĀORİ'Yİ SADECE KURAL OLARAK KUCAKLAMIYORUZ'

Merkez Bankası Başkanı, Māori geleneklerine, kimliğine ve diline saygı gösterilmesine dair dünya görüşünü anlatan "Te Ao Māori" terimini de kullanarak, şu ifadeleri kullandı: "Bizim Te Ao Maori'yi kucaklamamız, yetki alanımızın ne olduğunun aksine, birlikte çalışmamız ile ilgilidir. Ve bütün eylemlerimiz ve faaliyetlerimiz de, yasal yetkimiz dahilindedir."

RESMİ POLİTİKA BELGELERİNDE KULLANILIYOR

Orr'un döneminde Yeni Zelanda Merkez Bankası, Māori mirasını ve dilini operasyonlarının merkezine alan bir reformdan geçmişti. Sadece markalaşma değil, aynı zamanda politika ve iletişim alanında değişiklikler yapılmıştı. Bunların sonucunda, ülkede Merkez Bankası'nın politika belgeleri, Māori folklorüne görsel ve dilsel referanslarda bulunuyor. Yaygın Māorice sözcükler de bu belgelerde kullanılıyor.

Ülkede Merkez Bankası bağımsız ancak hükümetin, sözgelimi mali istikrar veya bazı düzenlemeler gibi odaklanmak istediği bazı alanlarda maliye bakanı sorumluluk alabiliyor. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar