Yeni Zelanda'da 14 yaş ve altındakiler hayatları boyunca sigara satın alamayacak

Yeni Zelanda'da 14 yaş ve altındakiler hayatları boyunca sigara satın alamayacak
Yayınlanma:
A+ A-
Yeni Zelanda'da dünyadaki en sert sigara yasaklarından birine imza attı. Ülkede 14 yaş ve altı kişilerin "ömür boyu" sigara satın alması yasaklandı.

Artı Gerçek- Yeni Zelanda'da gelecek kuşakları korumak adına dünyadaki en sert tütün yasaklarından birini parlamentoda bugün kabul edilen yasayla hayata geçirdi.

Yeni kanuna göre 1 Ocak 2009 tarihi ve sonrasında doğan kişilere (14 yaş ve altı) sigara satılması yasaklandı. Yasağın bu kişilerin ömürleri boyunca geçerli olacağı açıklandı. Yasağa uymayanlara 150 bin Yeni Zelanda doları (yaklaşık 1 milyon 171 milyon TL) para cezası verilecek.

Dünya üzerinde sadece 2010'da sigara satışını tamamen yasaklayan Güney Asya ülkesi Butan'da daha sıkı sigara karşıtı yasalar bulunuyor.

2025'E KADAR ÜLKEYİ 'DUMANSIZ' HALE GETİRMEK PLANLANIYOR

Mevzuat kapsamında tütün ürünlerinde izin verilen nikotin miktarı da azaltılacak ve tütün satabilecek perakendecilerin sayısı yüzde 90 oranında oranında azaltılacak. İzne sahip perakendecilerin sayısının 2023 sonu itibarıyla 6 binden 600'e düşürüleceği açıklandı.

Sağlık Bakanı Yardımcısı Dr Ayesha Verrall yaptığı açıklamada, "Bu yasa dumansız bir geleceğe doğru ilerlemeyi hızlandırıyor. Binlerce insan daha uzun, daha sağlıklı yaşayacak ve sağlık sistemi, çok sayıda kanser türü, kalp krizi, inme, uzuv kaybı gibi sigaranın neden olduğu hastalıkları tedavi etmeye gerek kalmaması nedeniyle 5 milyar dolar daha iyi durumda olacak" dedi.

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü'nün (oecd) 38 ülkesi arasında yetişkinler için en düşük sigara içme oranlarından birine zaten sahip olan Yeni Zelanda, hükümetin ülkeyi 2025 yılına kadar "dumansız" hale getirme çabasının bir parçası olarak sigara karşıtı yasaları daha da sıkılaştırıyor.

Sigara içen yetişkin Yeni Zelandalıların sayısı son on yılda yarı yarıya düşerek yüzde 8'e geriledi ve geçen yıl ülkede 56 bin kişi sigarayı bıraktı.

OECD verileri, Fransız yetişkinlerin yüzde 25'inin 2021'de sigara içtiğini gösteriyor.

Sağlık Bakanı Yardımcısı Verrall, yasanın ülkenin yerli halkı Maoriler ile Maori olmayan vatandaşlar arasındaki ortalama yaşam süresi farkını kapatmaya yardımcı olacağını söyledi. Bu oran Maori ve Maori olmayan kadınlar arında yüzde 25'e kadar çıkabiliyor.

'DADI DEVLET' ELEŞTİRİSİ

Parlamentoda 120 sandalyenin onunu elinde bulunduran ACT Yeni Zelanda partisi ise yasanın küçük dükkanları kapatacağını ve insanları karaborsaya zorlayacağını söyleyerek yasayı kınadı.

Partinin Başkan Yardımcısı Brooke van Velden "Kimse insanların sigara içtiğini görmek istemez ama gerçek şu ki bazıları isteyecek. Ve İşçi Partisi'nin dadı devleti yasağı sorunlara neden olacak” dedi. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar