Yeni Zelanda'nın yeni başbakanı Hipkins yemin ederek göreve başladı

Yeni Zelanda'nın yeni başbakanı Hipkins yemin ederek göreve başladı
Yayınlanma:
A+ A-
Yeni Zelanda'da Jacinda Ardern'in ani istifası sonrasında İşçi Partisi'nin liderliğine seçilen Chris Hipkins başbakan olarak yemin ederek görevine başladı. Hipkins yemin törenindeki konuşmasında "Önümdeki zorluklar beni heyecanlandırıyor" dedi.

Artı Gerçek - Yeni Zelanda'da 42 yaşındaki eski başbakan Jacinda Ardern'in "Artık bu işin hakkını verecek kadar yeterli olmadığımı biliyorum. Devam edersem, Yeni Zelanda'ya zarar vermiş olurum" diyerek aniden istifa etmesinin ardından Chris Hipkins başbakan olarak yemin ederek görevine başladı. Yeni Zelanda Genel Valisi Cindy Kiro, Ardern'in istifasını resmen çarşamba günü kabul etmişti.

Ada ülkesinde hafta sonu yapılan parti içi seçimle Ardern'in yerine İşçi Partisi liderliğine seçilen Hipkins başbakanlığın yanı sıra yenim töreninde Ulusal Güvenlik ve İstihbarat Bakanlığını da üstlendi.

'ÖNÜMDEKİ ZORLUKLAR BENİ HEYECANLANDIRIYOR'

44 yaşındaki Hipkins törendeki konuşmasında "Bu, hayatımın en büyük ayrıcalığı ve sorumluluğu. Önümdeki zorluklar beni heyecanlandırıyor" dedi. Hipkins, dünya geneli "enflasyon salgını" şeklinde tanımladığı dönemde, "geçim kaynağı sorunları" ile orta ve düşük gelirli Yeni Zelandalılara odaklanacağını taahhüt etti. Yeni görevine kadar Hipkins, Temsilciler Meclisi liderliği ile Eğitim, Polis ve Kamu Hizmeti Bakanlığı vazifelerini yürütüyordu.

COVID-19 POLİTİKASI ALKIŞ TOPLAMIŞTI

Daha önce Covid-19 Politikalarından Sorumlu Bakan görevini üstlenen Hipkins, kriz yönetimi konusunda kamuoyunda ses getirmişti. 5 milyonu aşkın nüfuslu ada ülkesi Yeni Zelanda salgın nedeniyle sınırlarını kapatan ilk ülkelerden biri olmuş, bu adım , Yeni Zelanda'yı salgının başlarında virüssüz tuttuğu için takdir toplamıştı.

KAMUOYU YOKLAMALARINDA MUHALEFET ÖNDE

Ülkede 14 Ekim'de genel seçimler düzenlenmesi planlanıyor. Ancak ülkedeki son kamuoyu yoklamaları popülerlik açısından muhalefetteki muhafazakar eğilimli Ulusal Parti'yi Hipkins'in İşçi Partisi'nin önünde gösteriyor. 2017-23'teki görev dönemiyle Ardern, 19 Ocak'taki açıklamasında, "6 zorlu yıldır" sürdürdüğü başbakanlık görevini bırakacağını söylemişti. Ardern, ülkede 14 Ekim'de düzenlenecek genel seçimlerde yarışmayacağını, İşçi Partisi liderliğinden de ayrılacağını ifade etmişti. Ekim 2017'de 37 yaşında başbakan seçildiğinde "dünyanın en genç kadın başbakanı" unvanını almıştı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar