Yunanistan açıklarında bir göçmen botu daha battı: Üç ölü

Yunanistan açıklarında bir göçmen botu daha battı: Üç ölü
Yayınlanma:
A+ A-
Türkiye'den Yunanistan'a geçmeye çalışan düzensiz göçmenlerden ölüm haberleri gelmeye devam ediyor. Dün sabah saatlerinde Midilli Adası kıyısındaki kayalıklara çarparak batan botta bulunan üç göçmen ölürken, 19 kişi kurtarıldı.

Artı Gerçek - Türkiye'nin doğusu Maraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin yaralarını sarmaya çalışırken ülkenin batısından göçmen faciası haberi geldi. Türkiye'den Yunanistan'a geçmek için denize açılan düzensiz göçmenleri taşıyan lastik bot battı. İlk belirlemelere göre üç göçmen boğulurken, hipotermiden (vücut sıcaklığının 35 derece altına düşmesi) etkilenen 10 göçmen Yunan Sahil Güvenlik ekipleri tarafından hastaneye kaldırıldı.

Soğuk havaya rağmen denize açılan botta bulunan 19 kişi kurtarılırken Yunan yetkililer, bir düzineden fazla insanın kayıp olduğunu duyurdu.

DONDURUCU SOĞUKLAR NEDENİYLE ARAMA ÇALIŞMALARI AKSIYOR

Yunan Sahil Güvenlik ekipleri, dün sabah saatlerinde Midilli adasının kıyısındaki kayalıklarda şişme lastik bot görülmesinin ardından arama kurtarma çalışması başlattı. Yunanistan ve Türkiye'yi etkisi altına alan soğuk hava dalgasının sebep olduğu dondurucu soğuk ve kar yağışı nedeniyle güçlükle yürütülen çalışmalarda hipotermiden muzdarip en az 10 düzensiz göçmenin kurtarılarak hastaneye kaldırıldığı açıklandı.

BATAN BOTTA 41 KİŞ OLDUĞU DÜŞÜNÜLÜYOR

Kurtarılan göçmenlerden edinilen bilgiye göre, Türkiye kıyılarından yola çıkan botta 41 kişinin olduğu düşünülüyor. Yunan yetkililer yaptıkları açıklamada, iki sahil güvenlik gemisiyle bir helikopterin arama kurtarma operasyonu yürüttüğünü söyledi. Yunan Devlet Televizyonu (ERT) ise, göçmenlerin Suriye, Yemen ve Somali uyruklu olduğunu duyurdu.

PAZAR GÜNÜ DE BİR BOT BATMIŞTI

Yunanistan uzun süredir Orta Doğu, Afrika ve Asya'dan gelen mülteciler ve göçmenler için Avrupa'ya giriş noktalarından biri olarak görülüyor. Pazar günü de Yunanistan'ın İleryoz (Leros) adası açıklarında 41 göçmeni taşıyan bir tekne kayalıklara çarpmış ve olayda üçü çocuk en az dört göçmenin öldüğü açıklanmıştı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar