Yunanistan'da 16 yaşındaki Roman genci vuran polise geçici ev hapsi verildi

Yunanistan'da 16 yaşındaki Roman genci vuran polise geçici ev hapsi verildi
Yayınlanma:
A+ A-
Yunanistan'da 16 yaşındaki Kostas Frangulis'i kurşunla başından ağır yaralayan polisin tutukluluk kararı alınana kadar ev hapsinde tutulacağı açıklandı. Mahkeme binası önünde ise yakınları ve Roman toplumu eylem yaptı.

Artı Gerçek- Yunan Devlet Ajansı AMNA'nın haberine göre, 32 yaşındaki polis, Selanik'te 16 yaşındaki Roman genç Kostas Frangulis'i dört gün önce başından vurarak yaraladığı olaya ilişkin sorgu hakimine ifade verdi.

Sorgu hakimi ve savcı, zanlının tutuklu mu tutuksuz mu yargılanacağı konusunda hemfikir olamayınca nihai karar için beş iş günü ek süre tanındı.

Bu süreçte zanlının ev hapsinde tutulmasına karar verildi.

MAHKEME BİNASI ÖNÜNDE EYLEM YAPILDI

Frangulis'in arkadaşları, yakınları ve Roman toplumundan eylemciler mahkeme binası önünde gencin fotoğraflarını taşıyarak adalet çağrısı yaptı.

Eylemciler " Benzin değil, para değil, Roman olduğu için vuruldu" sloganları attı.

Bazıları Frangulis'in ödemediği benzinin tutarı olan 20 euroluk banknotları yaktı.

Orta ve Batı Makedonya Roman Federasyonu Başkanı Panagiotis Sabanis yaptığı açıklamada " Adalet istiyoruz. Bu ırkçı bir suçtu. Yunanistan'da bize karşı ırkçılık yapılıyor. Polisin sadece Roman olduğu için Romanlara ateş ettiği ilk olay değil bu" dedi.

NE OLMUŞTU?

Selanik kentinde 5 Aralık'ta dur ihtarına uymayarak kaçan 16 yaşındaki sürücü Frangulis, polisin ateş açması sonucu ağır yaralanmıştı. Başından yaralanan Roman genç, yoğun bakımda tedavi altına alınmıştı.

Yunanistan Emniyet Teşkilatından yapılan açıklamada, polisin genci, satın aldığı benzinin parasını ödemeden ayrıldığı benzinlik çalışanının şikayeti üzerine takibe aldığı belirtilmişti.

Açıklamada, polis takibinden kurtulmak için tehlikeli şekilde araç kullandığı ve uyarıları dikkate almadığı aktarılan genci, polisin iki el ateş açarak durdurmaya çalıştığı savunulmuştu.

Frangulis'in ağır yaralanması başkent Atina ve Selanik'te, başta Roman vatandaşların yaşadığı bölgeler olmak üzere birçok noktada protestolara yol açmıştı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar