Zaporijya'da sivil konvoya saldırı: En az 23 kişi öldü

Zaporijya'da sivil konvoya saldırı: En az 23 kişi öldü
Yayınlanma:
Güncelleme: 30 Eylül 2022 14:58
A+ A-
Ukrayna'nın Zaporijya bölgesinde sivillerin yer aldığı araç konvoyunun vurulması sonucu en az 23 kişi öldü, onlarca kişi de yaralandı. Ukrayna ve Rusya saldırıdan birbirini sorumlu tuttu.

Zaporijya Valisi Oleksandr Starukh, Telegram hesabından yaptığı açıklamada, Rus güçlerinin Zaporijya'dan çıkan sivil konvoyu füzelerle vurduğunu iddia etti.

Starukh, ilk belirlemelere göre saldırıda en az 23 sivilin hayatını kaybettiğini 28 kişinin de yaralandığını söyledi.

Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Başkan Yardımcısı Kiril Timoşenko ise konvoya S-300 füze sistemleriyle 16 füze atıldığını öne sürdü.

ZELENSKİY: HESABINI VERECEKSİNİZ

Ukrayna Devlet Başkanı Volodomir Zelenskiy ise açıklamasında Rusya'yı sert sözlerle suçladı.

Zelenskiy "Terör devleti, Zaporijya, Mykolaiv ve Dnipropetrovsk'taki sivil nüfusa roket atıyor. Ukrayna bölgelerini roketatarlardan ve insansız hava araçlarından vuruyor. İşgalciler sadece Zaporijya bölgesinde bu sabah 16 roket fırlattı. Bunu ancak medeni dünyada yeri olmaması gereken tam teröristler yapabilir. Düşman öfkeli ve kararlılığımız ve başarısızlıkları için intikam istiyor. Barışçıl Ukraynalıları alaycı bir şekilde yok ediyor, çünkü uzun zaman önce insani olan her şeyi kaybetti.  Kaybedilen her Ukraynalı yaşamının hesabını kesinlikle vereceksiniz." dedi.

Ukraynalı yetkililer konvoydakilerin Zaporijya'nın Rus güçleri kontrolündeki bölgesine giderek yakınlarını almak istediğini ayrıca insani yardım malzemesi götürdüğünü ancak bu sırada vurulduklarını söylüyor. 

RUS KONTROLÜNDEKİ KESİMDEN UKRAYNA ORDUSUNA SUÇLAMA

Zaporojya bölgesindeki askeri-sivil idarenin konsey üyesi Vladimir Rogov ise Ukrayna güçlerinin Zaporijya’nin Rus ordusunun denetiminde olan kesimine ilerleyen konvoya saldırdığını öne sürdü. 

Saldırı sonucu  23 sivilin öldüğünü, 34 sivilin de yaralandığını söyleyen Rogov. Ukrayna’nın saldırısı nedeniyle ölen ve yaralananların tamamının Rus ordusunun denetiminde olan kesime geçmek isteyen yerel sakinler olduğunu iddia etti. 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de dün gece imzaladığı bir kararname ile Zaporojya’daki birimin bağımsızlığını tanımıştı.

Bölgenin idari merkezi olan Zaporojya kenti ise Ukrayna güçlerinin denetiminde bulunuyor.

Rus ordusunun kontrolünde bulunan kesiminin yerel idarecileri, Rusya’ya bağlanmasının ardından bölgenin geçici başkentinin Melitopol olacağını kaydemişti.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar