Zelenskiy düşürülen SİHA ile poz verdi: 'İki günde 23 SİHA düşürdük'

Zelenskiy düşürülen SİHA ile poz verdi: 'İki günde 23 SİHA düşürdük'
Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, Rusya'nın Ukrayna'daki saldırılarında kullandığını söylediği SİHA ile poz vererek açıklama yaptı. Rusya'nın kullandığı 23 SİHA'yı son iki günde düşürdüklerini söyleyen Zelenskiy "Karanlıktan korkmuyoruz" diye seslendi.

Artı Gerçek - Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy perşembe günü yayımladığı videoda son iki günde Rusya'nın Ukrayna'ya saldırılarında kullandığı silahlı insansız hava araçlarından (SİHA) 23'ünü düşürdüklerini duyurdu.

İç mekanda çektiği videolardan farklı olarak Zelenskiy bu kez dışarıda, karanlıkta, Kiev'in düşürdüğünü öne sürdüğü bir SİHA ile yan yana durarak mesajını yayımladı. Haber ajansları Zelenskiy'nin yanındaki SİHA'nın İran yapımı Şahid- 136 kamikaze SİHA'sı olduğunu açıkladı.

Son iki günde Rusya'nın 30'dan fazla SİHA saldırısı yaptığını, bunların 23'ünü düşürdüklerini söyleyen Zelenskiy, Moskova'nın Ukrayna'ya toplamda 4 bin 500 füze, 8 binden fazla hava saldırısı yaptığını da iddia etti.

'KARANLIKTAN KORKMUYORUZ'

Açıklamasında ülke genelinde geniş ölçekli elektrik kesintilerine neden olan Rusya'nın Ukrayna'daki enerji santrallerine saldırılarının kendilerini mücadeleden vazgeçiremeyeceğini söyleyen Ukrayna lideri "Bombardımanlar bizi yıldıramayacak. Düşmanın marşını topraklarımızda duymak onların roketlerinden daha korkutucu. Karanlıktan korkmuyoruz" dedi.

Batılı ülkeler İran'ın Rusya'ya Ukrayna savaşında kullanması için çok sayıda SİHA sağladığını iddia edip yeni yaptırımları hayata geçirirken Kremlin ve İran bu suçlamaları reddetmişti.

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan konuyla ilgili son açıklamasında Rusya'ya daha önce silah sattıklarını ancak Ukrayna savaşı sırasında bu ülkeye herhangi bir silah sevkiyatı yapmadıklarını belirterek, "Rusya'nın Ukrayna'ya karşı savaşta İran'a ait insansız hava araçlarını kullandığı açığa kavuşursa bu konuya kesinlikle kayıtsız kalmayacağız" demişti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar