Zelenskiy G7 zirvesinde konuştu: Rusya ile savaş bu yıl bitmeli

Zelenskiy G7 zirvesinde konuştu: Rusya ile savaş bu yıl bitmeli
Yayınlanma:
A+ A-
Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskiy video bağlantısıyla katıldığı G-7 zirvesinde, liderleri savaşın kış başlamadan bitmesi için 'her şeyi yapmaya' çağırdı.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, G7 ülkeleri devlet ve hükümet başkanları zirvesine video bağlantısı ile katıldı. 

Zelenskiy konuşmasında liderleri, ülkesindeki savaşı bu yıl bitmeden sona erdirmek için çaba göstermeye çağırdı. Savaşın kış boyunca devam etmesinin, Ukrayna için büyük sorunlar yaratacağını belirtti.

Ukrayna Devlet Başkanı, savaşı sona erdirmek için G7 ülkelerinin Rusya'ya karşı yaptırımları daha da sıkılaştırması gerektiğini de söyledi. Zelenskiy, zirve katılımcılarından Ukrayna'ya hava savunma sistemleri tedarik etmelerini ve güvenlik garantileri vermelerini istedi. Zelenskiy buna ek olarak, G7 ülkelerini Rusya'ya karşı daha fazla yaptırım uygulamaya, Ukrayna'nın tahıl ihraç etmesine yardımcı olmaya ve ülkeye yeniden yapılanma için mali yardım sağlamaya çağırdı. 

Zelenskiy ayrıca G7 ülkelerine  mali ve askeri destekleri için teşekkür etti ve "Ukrayna 'Büyük Yedi' devletlerin desteğini hissetti" dedi. 

SCHOLZ: BU SAVAŞ BİTMELİ

G7 Başkan Vekiliği görevini yürüten Almanya Başbakanı Olaf Scholz da Twitter üzerinden yaptığı açıklamada yedi ülkenin Ukrayna'yı desteklemek için birleştiğini ve ülkeyi desteklemeye devam edeceklerini açıkladı. Scholz, "Zor ama gerekli kararları vermemiz gerekiyor. Bu savaş bitmeli." dedi. 

G 7'de Almanya'nın yanı sıra ABD, Kanada, İngiltere, Fransa, İtalya ve Japonya yer alıyor. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar