Zelenskiy ile görüşen Erdoğan: Tek taraflı referandumlar diplomasiyi zora sokar

Zelenskiy ile görüşen Erdoğan: Tek taraflı referandumlar diplomasiyi zora sokar
Ukrayna'nın doğusundaki referandumlarda Rusya'ya bağlanma kararı çıktığının açıklanması sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy'le telefonda görüştü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ile telefonla görüştü.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, görüşmede, Rusya-Ukrayna Savaşı'yla ilgili gelişmeler değerlendirildi.

Erdoğan'ın görüşmede, "Ukrayna'nın Rus kontrolü altındaki bazı bölgelerinde tek taraflı referandumlar düzenlenmesinin diplomatik sürecin canlandırılması çabalarını zora sokacağına" dikkat çektiği ayrıca  Erdoğan'ın savaşın barışçıl müzakereler yoluyla çözümü için gereken her türlü katkıyı sunmaya hazır olduklarını" söylediği açıklandı.

ESİR DEĞİŞİMİ YAPILMASINDAN MEMUN OLDUĞUNU SÖYLEDİ

Açıklmaya göre Erdoğan uzun süredir üzerinde çalıştıkları Rusya-Ukrayna arasındaki esir değişimini başarıyla sonuçlandırmış olmaktan büyük memnuniyet duyduğunu ifade etti.

Görüşmede Ukrayna tahılının Karadeniz üzerinden ihracına yönelik mutabakatın işlediğini söyleyen  AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, benzer bir yaklaşımın Zaporijya Nükleer Santrali bağlamında da sergilenebileceğini, santralin çevresinde askerden arındırılmış bir bölgenin tesisi yönünde gerekli arabuluculuk ve kolaylaştırıcılık teklifinin geçerli olduğunu dile getirdi.

 

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar