Zelenskiy: Ukrayna’da Bağımsızlık Günü'nde saldırı düzenlendi, 22 ölü var

Zelenskiy: Ukrayna’da Bağımsızlık Günü'nde saldırı düzenlendi, 22 ölü var
Yayınlanma:
Güncelleme: 25 Ağustos 2022 10:04
A+ A-
BMGK’de konuşan Ukrayna lideri Zelenskiy, Donetsk’in batısındaki küçük bir kasabada bir trenin vurulması sonucu 22 kişinin ülkenin Bağımsızlık Günü’nde öldüğünü söyledi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenskiy, ülkesinin bağımsızlık gününde Ruslar’ın bir tren istasyonuna düzenlediği saldırıda en az 22 kişinin öldüğünü, çok sayıda kişinin yaralandığını bildirdi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne görüntülü bir konuşmayla hitap eden Ukrayna lideri, roketlerin Ukrayna’nın doğusunda Rus işgali altındaki Donetsk’in batısındaki küçük Chaplyne kasabasında bir treni vurduğunu belirtti.

VOA’nın haberine göre Zelenskiy, trenin dört vagonunun ateş aldığını söyledi. Ukrayna lideri "Hiç şüphesiz işgalcileri topraklarımızdan çıkacağız. Bu kötülüğün hiçbir izi özgür Ukrayna’mızda kalmayacak" ifadelerini kullandı.

İŞGALİN GÖLGESİNDE BAĞIMSIZLIK GÜNÜ

Rusya-Ukrayna savaşı altıncı ayını doldururken, Ukrayna’da Bağımsızlık Günü Rusya’nın olası saldırılarının gölgesinde, sıkı güvenlik önlemleri altında kutlandı.

Ukrayna’nın Sovyetler Birliği’nden bağımsızlığının 31’inci yıldönümü dolayısıyla başkent Kiev'de halkın toplanması yasaklanırken, aylardır bombardımana maruz kalan ülkenin doğusundaki Harkov kentinde ise sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Halka açık etkinlikler yasaklanırken, Kiev'in merkezinde savaşta vurulan Rus tankları ise sergilendi.

‘UKRAYNA RUS İŞGALİYLE YENİDEN DOĞDU’

Bağımsızlık Günü sebebiyle başkent Kiev’de bağımsızlık anıtı önünde bir konuşma yapan Ukrayna lideri Zelenskiy Ukrayna’nın Rusya’nın işgaliyle yeniden doğduğunu söyledi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı ülkenin doğusunda Rus işgali altındaki bölgeleri ve Rusya’nın 2014 yılında ilhak ettiği Kırım’ı yeniden ele geçireceklerini belirtti. Zelenskiy, "Müzakere masasına başımıza silah dayanmış şekilde korkarak oturmayacağız" ifadelerini kullandı.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar