Zelenskiy ulusa seslendi: Ukrayna-Rusya savaşı Kırım'ın kurtarılmasıyla bitmeli

Zelenskiy ulusa seslendi: Ukrayna-Rusya savaşı Kırım'ın kurtarılmasıyla bitmeli
Yayınlanma:
A+ A-
Rusya, Ukrayna'nın parçası olan Kırım'ı, uluslararası toplumun meşru olmadığını belirttiği bir referandumun ardından 2014'te ilhak etmişti.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenskiy, Rusya’nın 2014’te ülkesinden ilhak ettiği Kırım'ı işaret ederek, savaşın orada başladığını söyledi. Zelenskiy, konuşmasının devamında "Savaş, Kırım'ın kurtarılmasıyla bitmeli" dedi.

Zelenskiy son ulusa sesleniş konuşmasını, Kırım'daki bir Rus üssünde meydana gelen ve 1 kişinin öldüğü, 8 kişinin de yaralandığı patlamaların ardından yaptı. Ancak konuşmasında patlamalara değinmeyen Zelensky, "Kırım, Ukrayna'ya aittir. Kırım'dan asla vazgeçmeyeceğiz" dedi.

Zelenskiy, "Rusya'nın Ukrayna'ya karşı açtığı savaşın, Kırım'ın işgaliyle başladığını unutmayacağız" diye belirtti.

BBC'de yer alan habere göre patlamaların meydana geldiği Novofederika yakınlarındaki Saky Askeri Üssü Kırım'ın batısında, Rus turistlerin de tercih ettiği tatil beldelerine yakın bir konumda bulunuyor.

RUSYA: PATLAMALARIN NEDENİ UKRAYNA SALDIRISI DEĞİL

Rusya Savunma Bakanlığı, üste mühimmat deposunda patlamalar meydana geldiğini, Ukrayna'nın herhangi bir saldırısının söz konusu olmadığını açıkladı.

Zelenskiy'nin danışmanlarından Mykhailo Podolyak da, patlamalarla ilgileri olmadığını söyledi.

Görgü tanıkları en az 12 patlama sesi duyduklarını söylerken, sosyal medyada yayımlanan bazı videolarda üs çevresindeki plajlarda bulunanların panik yaşadıkları görüldü.

MEDVEDEV: KIRIM’IN HEDEF ALINMASI UKRAYNA İÇİN FELAKET OLUR

Eski Rusya Devlet Başkanı ve Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dimitry Medvedev, geçen ay yaptığı konuşmada, Kırım'ı hedef almasının Ukrayna için "kıyamet" anlamına geleceğini söylemişti.

Ülkesinin Rusya'yla savaş bitmeden Kırım'ı geri alması gerektiğini söyleyen Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenskiy ise daha önce bu konuda farklı açıklamalar yapmıştı.

Zelenskiy, Rusya'nın ülkesini işgale başladığı 24 Şubat'tan önceki mevzilere çekilmesi halinde ateşkesi kabul edeceklerini söylemiş, Kırım'ın Ukrayna'ya geri verilmesini barış koşulları arasında saymamıştı.

İlgili Haberler