2,5 TL'lik madeni para 34 yıl sonra yeniden basılıyor

2,5 TL'lik madeni para 34 yıl sonra yeniden basılıyor
Yayınlanma:
A+ A-
Yüksek enflasyon parayı pul edince, Darphane 34 yıl önce tedavülden kaldırılan 2.5 TL’lik madeni parayı yeniden basmak için hazırlık başlattı. Bu hafta 100 milyon adet madeni 5 TL de tedavüle girdi.

Artı Gerçek - Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü'nün 2.5 TL'lik yeni madeni paraları basmak üzere Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'dan onay beklediği belirtildi. Beştepe'den gelecek onayın ardından madeni 2,5 TL'nin tedavüle çıkarılacağı öğrenildi.
2.5 TL'lik madeni paralar en son 34 yıl önce, 1989 yılında tedavülden kaldırılmıştı.

Sözcü'den Erdoğan Süzer'in haberine göre; Darphane, 2 TL'lik madeni paraların basımı için öneri götürdü ancak Erdoğan 2.5 liralık madeni paranın daha uygun olacağını yetkililere iletti. Bunun üzerine Darphane yetkililerinin 2.5 liralık madeni para üzerinde yeni bir çalışma yapıp Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunduğu ifade edildi.

MADENİ 1 TL'NİN MALİYETİ 2,3 LİRA

2.5 TL'lik madeni parada Atatürk'ün kalpaklı fotoğrafının rölyefi kullanılmak üzere ilk çalışma yapıldı. Ancak bu rölyef Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yılına özel olarak hatıra niteliğinde basılan 5 TL'de kullanıldı. Bu nedenle 2.5 TL'de yeni bir rölyefin kullanılmasının planlandığı ifade edildi.

Öte yandan 1 TL'lik madeni paranın basım maliyetinin 2 lira 30 kuruş olduğunu belirten yetkililer, 2.5 TL'nin de aynı maliyetle basılacağını söylediler.

Öne Çıkanlar