AB'nin IMF başkanlığı için adayı Georgieva oldu

AB'nin IMF başkanlığı için adayı Georgieva oldu
Yayınlanma:
Güncelleme: 15 Kasım 2019 10:42
A+ A-
Avrupa Birliği, IMF başkanlık koltuğuna ekonomist Kristalina Georgieva'yı aday gösterdi. Georgieva, adaylığı sırasında Dünya Bankası'ndaki görevine ara verdi.

Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeler, Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanlığı'na Bulgar asıllı Kristalina Georgieva'yı aday göstermeye karar verdi.

Eski Avro Grubu Başkanı Jeroen Dijsselbloem, AB üyesi ülkelerin IMF başkan adayını belirlemek üzere gerçekleştirdikleri görüşmeler hakkında sosyal medya hesabından açıklama yaptı.

Dijsselbloem, AB ülkelerinin yapılan oylama sonucunda Georgieva'yı IMF başkan adayı olarak gösterme kararı aldıklarını belirterek, "Kristalina Georgieva'yı tebrik ediyor ve başarılar diliyorum" ifadelerini kullandı.

IMF başkanlığı için Dünya Bankası yöneticilerinden Bulgar asıllı Kristalina Georgieva ve Hollandalı Dijsselbloem’in isimleri ön plana çıkıyordu.

Görevini Ursula von der Leyen'e devretmeye hazırlanan Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Twitter hesabından Georgieva'yı tebrik ederek, kendisinin bu görev için gerekli niteliklerin tümüne sahip olduğunu ifade etti.

Dünya Bankası'nın tepe yöneticilerinden 65 yaşındaki Georgieva, IMF başkanlığına adaylığı boyunca şu anki görevine geçici olarak ara verdiğini açıkladı.

AB Komisyonu'nda görev yapmış olan Georgieva, Haiti ve Pakistan başta olmak üzere dünyanın bir çok noktasındaki insani krizlere yönelik çalışmaları nedeniyle 2010 yılında 'Yılın Avrupalısı' ve 'Yılın Avrupa Birliği Temsilcisi' seçilmişti.

Geleneksel olarak IMF başkanlığına Avrupalı, Dünya Bankası başkanlığına ise ABD vatandaşı seçiliyor.

6 Eylül'e kadar aday başvurularını kabul eden IMF'nin yeni başkanını 4 Ekim'de belirlemesi bekleniyor.

    AB üyesi ülke liderleri, Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanlığı görevi sona erecek olan Mario Draghi'nin yerine getirilecek isim konusunda yapılan müzakereler sonucu IMF Başkanı Christine Lagarde üzerinde uzlaşı sağlamıştı.

    Lagarde, ECB Başkan adaylığı nedeniyle IMF'deki görevinden ayrılmıştı. (HABER MERKEZİ)

    İlgili Haberler
    Öne Çıkanlar