ABD Merkez Bankası (Fed) faiz kararını açıkladı

ABD Merkez Bankası (Fed) faiz kararını açıkladı
ABD Merkez Bankası (Fed), politika faizini beklentiler dahilinde değiştirmeyerek 23 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 5,25-5,50 aralığında sabit tuttu. Piyasa beklentisi de faizlerin 22 yılın zirvesinde sabit tutulacağı yönündeydi.

Artı Gerçek - ABD Merkez Bankası (FED) merakla beklenen Haziran ayı faiz kararını açıkladı. ABD Merkez Bankası politika faizini beklentiler dahilinde değiştirmeyerek 23 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 5,25-5,50 aralığında sabit tuttu.

Fed faiz kararını açıkladı. Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) bugünkü toplantısından fonlama faizini yüzde 5,25-5,50 aralığında sabit tutma kararı çıktı. Karar oybirliği ile alındı.

Fed, üst üste yedinci toplantısında da faizi değiştirmemiş oldu. Banka bir sonraki faiz kararını 31 Temmuz’da açıklayacak.

Piyasa beklentisi de bugünkü toplantıda faizlerin sabit tutulacağı yönündeydi.

ABD’de bugün açıklanan Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), mayısta aylık bazda değişim göstermezken yıllık bazda yüzde 3,3 ile beklentilerin altında arttı ve yüzde 3,4’lük beklentinin altında kaldı.

Kararın ardından gözler Fed Başkanı Jerome Powell’ın saat 21.30’da yapacağı basın toplantısına çevrildi. Piyasalar açısından Powell’ın vereceği mesajlar yön gösterici olacak.

Son dönemde ABD’de açıklanan makroekonomik verilerin karışık sinyaller vermesi Fed’in ne zaman faiz indirimine gideceğine yönelik belirsizliği artırmıştı. (EKONOMİ SERVİSİ)

Öne Çıkanlar